Aktualności
Życie akademickie
24 Czerwca
Źródło: WUM
Opublikowano: 2022-06-24

Powstanie Centrum Symulacji Medycznych WUM

W przyszłym roku studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczną zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych. Inwestycja pochłonie ponad 130 mln zł.

Warszawski Uniwersytet Medyczny podpisał właśnie umowę z generalnym wykonawcą – firmą PORR SA. Dokument sygnowali prof. Zbigniew Maciong – rektor WUM, Jolanta Ilków – kwestor WUM oraz Piotr Kledzik – prezes zarządu PORR SA.

Takie miejsce jak Centrum Symulacji Medycznych jest nam bezwzględnie potrzebne do właściwego nauczania na kierunkach medycznych – podkreślił prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.

Nowoczesny budynek stanie przy ul. Pawińskiego. Znajdą się tam m.in. sale wysokiej wierności, w tym sala operacyjna, sala porodowa, sale intensywnej terapii, sale do nauki umiejętności stomatologicznych. Oprócz tego przestrzeń opieki przedszpitalnej z karetką pogotowia, a także sale umiejętności technicznych, gdzie będzie można ćwiczyć szycie ran, zakładanie opatrunków, cewnikowanie itp. Zaplanowano również sale przeznaczone do zajęć z komunikacji medycznej z udziałem pacjenta symulowanego oraz przeznaczone do przeprowadzania egzaminu OSCE (Objective Structured Clinical Examination).

Nowa jednostka będzie przeznaczona dla wszystkich studentów, nie tylko tych z kierunku lekarskiego. Skorzystają z niej również lekarze i pracownicy medyczni różnych specjalności.

Centrum daje możliwość popełniania błędów w bezpiecznych warunkach. Studenci mogą przyjrzeć się temu, co zrobili źle, poprawić błąd, dobrze go zapamiętać i nie popełniać go w przyszłości. Druga sprawa to możliwość nauki w zespołach interdyscyplinarnych. Dążymy do tego, żeby nauczać studentów w zespołach, w których są nie tylko studenci kierunku lekarskiego, ale również pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego itd.  Na każdym etapie leczenia potrzebne jest, by współpracowali ze sobą. I od tego jest Centrum Symulacji Medycznych. Chodzi o to, by uczyć ich współdziałania – tłumaczy dr Marcin Kaczor, kierownik Projektu CSM.

Zakończenie budowy planowane jest już w przyszłym roku. Inwestycja będzie kosztować 131 mln zł.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)