Aktualności
Życie akademickie
09 Grudnia
Źródło: Politechnika Białostocka
Opublikowano: 2022-12-09

Powstaje Cyfrowa Platforma Zdrowia Młodzieży

Przy udziale Politechniki Białostockiej powstaje Cyfrowa Platforma Zdrowia Młodzieży. Umożliwi przeprowadzenie bezpłatnych konsultacji lekarskich na żywo, a także zdalne spotkania z trenerami jogi, pilates i fitness, konsultacje z trenerami personalnymi i dietetykami, spersonalizowane programy treningowe, ćwiczenia sportowe online, poradniki sportowe i medyczne.

Digital Youth Life Health Platform (DHL-HP) to nazwa międzynarodowego projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. W jego realizację zaangażowane są dwie uczelnie: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (Turcja) jako lider i Politechnika Białostocka, a także organizacje społeczne i podmioty biznesowe.

Ten projekt jest pokłosiem pandemii koronawirusa. Okazało się wtedy, jak tragiczne mogą być skutki braku dostępu pacjentów do lekarza. Z różnych względów, czy to nałożonych obostrzeń i konieczność izolacji, czy z powodu braku ubezpieczenia zdrowotnego. To drugie dotykało wiele osób: młodych, którzy nie mieli stałych umów o pracę, tych, którzy nie mogli wykupić tego ubezpieczenia z powodów finansowych, itp. Mądrzejsi o te doświadczenia, wspólnie z partnerami międzynarodowymi, chcemy stworzyć model nowoczesnego, cyfrowego narzędzia, którego będzie można użyć, aby bezpłatnie zadbać o swoje zdrowie – zapowiada dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Celem konsorcjum jest opracowanie wirtualnego środowiska, które połączy lekarzy-wolontariuszy oraz użytkowników-pacjentów. Platforma umożliwi przeprowadzenie bezpłatnych konsultacji lekarskich na żywo, a także zdalne spotkania z trenerami jogi, pilates i fitness, konsultacje z trenerami personalnymi i dietetykami, spersonalizowane programy treningowe, ćwiczenia sportowe online, poradniki sportowe i medyczne. Docelowe grupy użytkowników to: studenci, doktoranci, młodzież szkolna, lekarze specjaliści, trenerzy, dietetycy, nauczyciele wychowania fizycznego, itp.

Platformę będzie wyróżniać zaawansowany interfejs człowiek-maszyna, w którym algorytmy sztucznej inteligencji oparte na sieciach neuronowych i głębokim uczeniu maszynowym, będą w stanie rozpoznawać, identyfikować i personalizować wybrane cechy użytkowników i tym samym wspierać pracę lekarzy i trenerów. Druga część aplikacji będzie realizować zadania teleoperacyjne z wykorzystaniem urządzeń haptycznych i manipulatorów sterowanych zdalnie do prowadzenia operacji oraz zabiegów. Docelowo platforma ma działać zarówno jako aplikacja mobilna (systemy operacyjne Android i iOS) oraz jako aplikacja w popularnych przeglądarkach internetowych.

Obecnie prowadzimy rekrutację dla studentów i doktorantów, którzy chcieliby włączyć się do projektu. Potrzebujemy ochotników do testowania platformy oraz osoby, które mogą wnieść swój know-how w rozwój jej funkcjonalności. Zachęcam do zgłoszeń, bo udział w międzynarodowym projekcie może być cennym doświadczeniem – mówi dr hab. inż. Arkadiusz Mystkowski.

Budżet całego projektu wynosi 354 610 euro, z czego kwota 45 035 euro zostanie przekazana Politechnice Białostockiej na zbudowanie aplikacji webowej i mobilnej. Projekt zakończy się w 2024 roku, a jego efekt ma być dostępny bezpłatnie dla użytkowników na całym świecie.

Monika Rokicka, źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)