Aktualności
Życie akademickie
07 Lipca
Fot. Piotr Awramiuk
Opublikowano: 2022-07-07

W Białymstoku powstanie Laboratorium Żywego Grzyba

Możliwość obejrzenia pod mikroskopem niespotykanych gatunków, nadanie jednemu z nich statusu produktu regionalnego, a także wyprawy do lasu razem z naukowcami – takie działania będą podejmowane w Laboratorium Żywego Grzyba, które powstanie w Politechnice Białostockiej. 

Górale mają oscypki, Krakusy smoka wawelskiego, Warszawiacy syrenkę, a Podlasianie będą mieli… wrośniaka różnobarwnego. Pomysł na taki promocyjny „gadżet” jest nieprzypadkowy. Do Puszczy Białowieskiej co roku przyjeżdżają miłośnicy grzybów z całego świata, którzy odbywają zajęcia w ramach Międzynarodowej Szkoły Letniej dla mykologów w Instytucie Nauk Leśnych. Zgromadzona tu kolekcja 300 gatunków unikalnych grzybów w ramach Fungi Extract Bank – stanowi niezwykłe źródło naukowej wiedzy, ale i ogromny potencjał o znaczeniu medycznym, spożywczym, przemysłowym i… promocyjnym.

Trametes versicolor, a więc wrośniak różnobarwny, ma niezwykle bogate właściwości biologiczne, o czym świadczy fakt, że w Japonii jest on stosowany jako lek przeciwnowotworowy. Planujemy nadać mu status produktu regionalnego. Turyści otrzymywaliby jako pamiątkę doniczkę z rośliną, z której
można m.in. przyrządzić herbatkę o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym – mówi prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Leśnictwa Politechniki Białostockiej na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB.

Właśnie w tej jednostce w ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać Laboratorium Żywego Grzyba. To element większego projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, którego celem jest pobudzenie rozwoju gospodarczego, podniesienie poziomu życia mieszkańców miasta oraz poprawa dialogu samorządu miejskiego z mieszkańcami. Laboratorium, w którym będą hodowane takie gatunki grzybów, jak m.in. wrośniak różnobarwny, twardnik japoński czy soplówka jeżowata, ma się przyczynić do zwiększenia świadomości na temat ich znaczenia w ekosystemie leśnym, ale i codziennym życiu.

Wybudujemy dwie komory do kontrolowanej hodowli grzybów poliporoidalnych, które są wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i w przemyśle spożywczym. W planach jest stworzenie oferty dedykowanej turystom, którzy będą mogli odwiedzić laboratorium i obejrzeć pod mikroskopem niespotykane gatunki grzybów, ale także eksplorować dziewiczą puszczę, udając się z pracownikami naszego instytutu na wyprawę do lasu. W ten sposób chcemy wspierać promocję regionu, udowadniając jednocześnie, że grzyby mogą być istotnym elementem turystyki – zapowiada prof. Bakier.

W realizację działań zaangażowane zostały także trzy inne wydziały podlaskiej uczelni technicznej. Wydział Architektury będzie odpowiedzialny za opracowanie projektu zagospodarowania przestrzennego centrum Hajnówki. Wydział Elektryczny wzbogaci miasto w propozycje wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Z kolei Wydział
Inżynierii Zarządzania przygotuje monitoring parametrów makroekonomicznych, a także przeprowadzi badania dotyczące potencjału turystycznego miasta, czego efektem będzie m.in. przygotowanie prognoz rozwoju regionu.

Projekt „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja” jest finansowany z funduszy norweskich. Jego wartość to 2,5 mln euro.

MK, źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)