Aktualności
Życie akademickie
08 Czerwca
Źródło: MEiN
Opublikowano: 2021-06-08

Powstaje Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar

W Kielcach podpisano akt erekcyjny pod budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. W wydarzeniu uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Kampus będzie się składał z siedmiu budynków o łącznej powierzchni 13 826,40 mkw. Obiekty badawczo–pomiarowe wyposażone zostaną w specjalistyczny sprzęt i aparaturę badawczo-rozwojową. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu możliwe będzie prowadzenie badań podstawowych, przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych w takich dziedzinach, jak akustyka, czas i częstotliwości, długość, masa, termometria, a także związanych z technologiami cyfrowymi. Wyniki badań będą wykorzystane do rozpowszechniania na szeroką skalę podejmowanych działań poprzez transfer wiedzy, dydaktykę, publikacje, otwarte bazy danych oraz oprogramowanie.

W laboratoriach początkowo będzie funkcjonowało około 30 skonsolidowanych stanowisk pomiarowych, odpowiadających na potrzeby wynikające z najnowszych trendów światowych, zaspokajających jednocześnie potrzeby przedsiębiorstw, jak i jednostek badawczych z regionu, kraju i z zagranicy. Stanowiska wpiszą się w inteligentne specjalizacje, w szczególności z zakresu: nanometrologii w odniesieniu do pomiarów wielkości geometrycznych (branża metalowo-odlewnicza), systemów nawigacji satelitarnej (branża technologii informacyjno-komunikacyjnych), technologii optycznych oraz akustyki.

Istotą projektu jest uzupełnienie obecnego potencjału laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar i Politechniki Świętokrzyskiej, w efekcie czego stworzone zostaną warunki do współpracy pomiędzy profesjonalną i innowacyjną metrologią laboratoryjną a gospodarką. Zaplanowana infrastruktura badawcza zwiększy urynkowienie działalności badawczo-rozwojowo-wdrożeniowej poprzez wykorzystanie badań z dziedziny metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym.

Po uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego, prezes Głównego Urzędu Miar umieścił dokument w tubie, która spoczęła w „Kapsule Czasu” Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Umieszczono  tam również: kielecką gazetę codzienną z 7 czerwca 2021 r., pamiątkowy Medal wydany z okazji 100-lecia Głównego Urzędu, monografię pt. „100 lat Głównego Urzędu Miar”, plakietę Politechniki Świętokrzyskiej, monety oraz folder informacyjny.

źródło: MEiN

Dyskusja (0 komentarzy)