Aktualności
Życie akademickie
27 Marca
Autorka: Weronika Witek
Opublikowano: 2023-03-27

Powstał film o polskich pionierkach badań polarnych

Twórcy filmu o polskich pionierkach badań polarnych w Arktyce i Antarktyce zaprezentowali trailer dokumentu. „Polarniczki” będzie można zobaczyć już niebawem podczas polskich i zagranicznych festiwali filmowych.

Inspiracją do nakręcenia filmu był rozpoczęty dwa lata temu projekt „Polarniczki”, o którym pisaliśmy także na łamach „Forum Akademickiego”. Dagmara Bożek, popularyzatorka wiedzy, obecnie związana z Instytutem Geofizyki PAN, chciała pokazać kobiety, które pracowały lub wciąż pracują w regionach polarnych w ramach polskich wypraw badawczych: w Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego Uniwersytetu Wrocławskiego, Stacji Polarnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Kaffioyra, Stacji Polarnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Calypsobyen, Stacji Polarnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Petuniabukta, baz terenowych zwyczajowo wykorzystywanych przez polskie grupy badawcze: na przylądku Palffyodden oraz w zatoce Hyttevika na Południowym Spitsbergenie, a także Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego i bazy terenowej Lions Rump w Zatoce Króla Jerzego. W sumie doliczyła się ponad stu polarniczek.

Na bazie tych opowieści wydała książkę pt. „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”. Wkrótce niektóre z tych historii będzie można poznać w wersji filmowej.

Przez wieki zakładano, że badania i eksploracje polarne są wyłącznie męskimi przedsięwzięciami. Wszyscy interesujący się historią znają nazwiska wielkich odkrywców: Amundsena, Shackletona czy Scotta. Wśród polskich polarników zasłynęli Arctowski, Dobrowolski i Siedlecki. Tymczasem kobiety zajmujące się badaniami polarnymi były także pionierkami w wielu dziedzinach i mają swój ważny udział w tej historii. W ostatnich latach kierowały wiodącymi światowymi organizacjami zajmującymi się badaniami polarnymi, prowadziły stacje, zespoły terenowe i duże międzynarodowe wyprawy – przekonuje Dagmara Bożek, która sama zimowała na stacjach badawczych po obu stronach globu (w 2012–13 w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie oraz w 2015–16 w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego).

Zdjęcia rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku. Film opowiada o kierowniczkach wypraw i badaczkach z dużymi osiągnięciami, które świetnie poradziły sobie w środowisku polarnym jeszcze do niedawna zdominowanym przez mężczyzn. Niestraszne im było zimowanie w bazach i praca w trudnych polarnych warunkach. „To opowieść o uporze w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń” – przekonują autorzy filmu. Właśnie zaprezentowano trailer dokumentu.

Wśród bohaterek filmu „Polarniczki” (w wersji angielskiej tytuł brzmi „Ant/Arctic Women”) są m.in. biotechnolog Anna Kołakowska – pierwsza Polka, która dwukrotnie zimowała w Antarktyce; chemik Wiesława Krawczyk – która w 1979 r. organizowała laboratorium chemiczne w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, a w 1986 r. była pierwszą kobietą na stanowisku kierownika grupy naukowej podczas VIII wyprawy glacjologicznej Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen; ekolog Anna Krzyszowska Waitkus, która w Hornsundzie prowadziła pionierskie badania wpływu człowieka i jego działalności na środowisko polarne; Maria Agata Olech – pierwsza w Polsce lichenolog polarna, pierwsza kobieta na stanowisku kierownika wyprawy całorocznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego; hydrolog Joanna Pociask-Karteczka, uczestniczka ekspedycji polarnych na Spitsbergen.

Dziękuję Kubie Witkowi za zaproszenie do projektu i przeniesienie opowieści bohaterek mojego reportażu na obraz. Cieszy to tym bardziej, że wybraliśmy historie jednych z najstarszych uczestniczek wypraw. W ich opowieściach przetrwało wspomnienie o świecie polskich badań polarnych, którego już nie ma. Godziny nagrań i przejechane kilometry były dla nas podróżą w czasie. Całości dopełnia fantastyczna muzyka autorstwa Łukasza Palkiewicza. Wspólnie z bohaterkami filmu jesteśmy zachwycone efektem końcowym! – mówi Dagmara Bożek.

Dokument będzie można zobaczyć już niebawem podczas polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Harmonogram pokazów zostanie udostępniony na stronie projektu: https://film.polarniczki.pl.

MK

FquASRBWYBkePSo

Dyskusja (0 komentarzy)