Aktualności
Życie akademickie
27 Kwietnia
Fot. Bartosz Stawiarz
Opublikowano: 2022-04-27

Powstanie Katowice Erasmus+ InnHUB

Międzynarodowe centrum innowacji programu Erasmus+ InnHUB powstanie w Katowicach. Będzie wspierać nowoczesne kształcenie młodzieży i jej rozwój zawodowy w firmach oraz na uczelniach.

Centrum Katowice Erasmus+ InnHUB będzie pierwszym w regionie tego typu miejscem spotkań informacyjnych oraz wykładów prezentujących dobre praktyki związane z innowacjami oraz nowymi technologiami, które są wykorzystywane w przemyśle i nauce. Projekt stworzyły Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności.

Erasmus+ InnHUB będzie brać udział w wydarzeniach edukacyjnych organizowanych na terenie województwa śląskiego. Pozwoli to podnieść poziom innowacyjności projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+ wspierającego międzynarodową wymianę edukacyjną oraz realizację projektów w dziedzinie edukacji, szkoleń i sportu.

Działalność nowo otwartego centrum będzie ukierunkowana na promocję korzystania z programu, w celu realizacji innowacyjnych projektów łączących instytucje z województwa śląskiego z partnerami zagranicznymi. Szczególnie ważny jest fakt, że ze środków programu Erasmus+ mogą korzystać nie tylko szkoły, uczelnie, ośrodki kształcenia zawodowego, ale także organizacje trzeciego sektora oraz firmy. Budżet, jaki Komisja Europejska przeznaczyła na lata 2021–2027, to ponad 28 mld euro – podkreśla dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Głównym organizatorem centrum innowacji Erasmus+ InnHUB będzie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Dzięki tej inicjatywie będzie można realizować ideę złotego trójkąta związanego ze współpracą biznesu, nauki i samorządu. Jesteśmy przekonani, że bliska współpraca innowacyjnych firm ze szkolnictwem, to najlepsza droga do sukcesu zarówno dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, jak i działających na terenie Śląska przedsiębiorstw, które już teraz zmagają się z niedoborem specjalistów – przyznaje dr Janusz Michałek, prezes KSSE.

Jednym z kluczowych zadań operacyjnych centrum będzie wykorzystanie potencjału, dotyczącego współpracy śląskich uczelni, szkół i ośrodków kształcenia zawodowego, z przedsiębiorstwami działającymi na terenie tego najbardziej uprzemysłowionego w Polsce regionu.

Centrum Katowice Erasmus+ InnHUB mieści się będzie w siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przy ul. Wojewódzkiej 42 w Katowicach. To już trzeci, po Lublinie i Krakowie, punkt informacyjno-promocyjny dla programów Erasmus+.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)