Aktualności
Życie akademickie
08 Maja
Źródło: UAM
Opublikowano: 2023-05-08

Poznaj Poznań z cyfrowym planem miasta

Z inicjatywy naukowców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza powstała cyfrowa mapa Poznania. Plan uwzględniający obiekty o znaczeniu geograficznym, historycznym i kulturowym w mieście posłuży nauczycielom m.in. do przygotowania zajęć terenowych.

Mapa „Edukacja geograficzna” na cyfrowym planie Poznania powstała dzięki współpracy dr. Dawida Abramowicza z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM z nauczycielami geografii, Urzędem Miasta Poznania i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Niebawem wzbogaci się o kolejną aktualizację – TOP 15, warstwę przedstawiającą najważniejsze, zdaniem autorów, obiekty o znaczeniu geograficznym, historycznym i kulturowym w mieście.

Mapa adresowana jest przede wszystkim do nauczycieli geografii z Poznania oraz mieszkańców i osób zainteresowanych geograficznymi fyrtlami w mieście – wyjaśnia dr Dawid Abramowicz, inicjator projektu. – To propozycja wybranych obiektów, które mogą zostać wykorzystane w edukacji geograficznej i ekologicznej na terenie miasta. Z punktu widzenia nauczycieli geografii może posłużyć jako inspiracja do przygotowania zajęć terenowych w okolicy szkoły, uwzględniając zaproponowaną tematykę, treści kształcenia spójne z podstawą programową z geografii w szkole podstawowej i ponadpodstawowej oraz źródła wiedzy o obiektach na mapie – dodaje naukowiec.

Projekt rozpoczął się już w 2020 roku, gdy zaproszono nauczycieli geografii ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Poznania do podzielenia się swoją opinią na temat organizacji zajęć terenowych w mieście.

Przy zastosowaniu narzędzi PPGIS (Partycypacyjne Systemy Informacji Geograficznej) nauczyciele zaznaczali na zamieszczonej w geoankiecie cyfrowej mapie obiekty, które przydają się w trakcie zajęć terenowych, jednocześnie informując, jakie treści poruszają na tych lekcjach – tłumaczy dr Abramowicz.

Na podstawie uzyskanych informacji opracował warstwy wektorowe w oprogramowaniu QGIS. Łącznie zgromadzono ok. 300 obiektów, które odpowiednio scharakteryzowano (pod kątem położenia, cech przyrodniczych), dodano fotografie i źródła o obiektach, a także podano związek każdego obiektu z podstawą programową geografii.

Z planowaną najnowszą aktualizacją na mapie pojawią się nowe obiekty, opisy, a także nowe źródła wiedzy do każdego z nich. Plan zostanie rozszerzony o warstwę TOP 15, z takimi miejscami, jak m.in. Dzielnica Cesarska, Stare Miasto, Ostrów Tumski, Cytadela, Fort VII, rezerwaty Meteoryt Morasko i Żurawieniec, Szachty z wieżą widokową, wzgórza morenowe na północy Poznania, czy Kokoryczowe Wzgórze.

Od tego roku w realizację projektu zaangażowali się także członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografów UAM im. Stanisława Pawłowskiego.

MK, źródło: UAM

Dyskusja (0 komentarzy)