Jedna z absolwentek studiów na kierunku biotechnologia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej jako temat pracy inżynierskiej wybrała tzw. Agar Art. To artystyczne wykorzystanie bakterii!
Inż. Patrycja Krystkiewicz malowaniem bakteriami zainteresowała się podczas studiów I stopnia na kierunku biotechnologia na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Łączenie sztuki z nauką tak ją wciągnęło, że zdecydowała się na ten temat napisać pracę inżynierską połączoną z kolekcją unikalnych dzieł sztuki.
Wykorzystałam bakterie do stworzenia obrazów mikrobiologicznych – opowiada. – Agar Art to nowa dziedzina sztuki, w której bakterie służą nam jako farby. Malujemy nimi na płótnie, którym w naszym przypadku jest podłoże agarowe.
Do stworzenia kolekcji swoich obrazów wykorzystała bakterie wyizolowane z powietrza. Mają one bardzo charakterystyczny wygląd i kolor.
Mamy taką czerwoną, piękną bakterię, którą głównie wykorzystuję, ponieważ ma bardzo intensywny kolor – pokazuje. – Bardzo trudno ją wyizolować. Okazuje się, że bakterie o innych kolorach rozmnażają się znacznie intensywniej niż te o kolorze czerwonym.
Studentka przygotowywała się do tworzenia obrazów niczym prawdziwy malarz. Najpierw przygotowywała sobie całą paletę barw. W tym celu na poszczególnych płytkach musiała wyhodować posiewy najróżniejszych bakterii. Dotykała odpowiedniej kolonii, izolowała na kolejnym podłożu i później z niego na paletę, czyli kolejną płytkę do hodowli bakterii. Udało się jej w ten sposób wydobyć z bakterii kolory biały, żółty, czerwony, pomarańczowy czy różowy.
Żeby pobrać odpowiednią kolonię, trzeba wysterylizować pędzel. Musimy ją ostudzić, żeby bakterie, które pobierzemy, nie były martwe. Do tego celu wykorzystuję czystą płytkę Petriego, z nałożonym podłożem agarowym o grubości około 5 mm. To jest płótno służące do malowania bakteriami. Teraz wystarczy tylko dotknąć pędzlem, który wcześniej zanurzony był w kolonii bakterii w wybrane miejsce i… już. Z czasem zamieni się on w konkretny kolor.
Kiedy wzór jest już ukończony – płytka Petriego jest pomalowana koloniami bakterii, w zależności od tego, jakie kolory, a więc i bakterie, zostały wykorzystane – trzeba je wyhodować.
Wykorzystałam bakterie z powietrza, które inkubowałam w cieplarce w temperaturze 27 stopni Celsjusza – kontynuuje Krystkiewicz. – Zamykałam je w cieplarce i za trzy dni mogłam zobaczyć ładny obraz.
Praca inżynierska w Politechnice Białostockiej nie kończy jej przygody z malowaniem bakteriami. Ma zamiar rozwinąć swój projekt z wykorzystaniem różnych podłóż, korzystając z różnych technik i dodatkowych urządzeń.
Można np. użyć bakterii, które reagują na światło UV. Ciekawe byłyby bakterie, które są genetycznie modyfikowane, żeby miały jeszcze ciekawszy kolor i strukturę – planuje.
Studenci kierunku biotechnologia na PB uczą się, w jaki sposób wykorzystać produkty naturalne oraz żywe organizmy, w tym bakterie i grzyby, w przemyśle i w nauce. Wiedzę i umiejętności praktyczne zdobywają na przedmiotach takich jak: biologia molekularna, inżynieria genetyczna, hodowle komórkowe, mikrobiologia, enzymologia, chemia produktów naturalnych, techniki separacji i oczyszczania bioproduktów, technologie fermentacyjne.
Jerzy Doroszkiewicz, źródło: PB