Aktualności
Życie akademickie
26 Stycznia
Źródło: Facebook/UwB
Opublikowano: 2022-01-26

Praktyki studentów UwB w Dubaju

Przez trzy miesiące pracowali przy obsłudze Pawilonu Polski podczas Expo. Teraz, bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności i kontakty, szykują się do zaliczeń i egzaminów semestralnych. Studenci Uniwersytetu w Białymstoku podsumowali swoje praktyki w Dubaju.

Do udziału w praktykach zakwalifikowało się pięcioro studentów UwB z wydziałów: Chemii, Filologicznego, Ekonomii i Finansów oraz Prawa. Ich pracę w Pawilonie Polski miała okazję obserwować osobiście prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej,  podczas październikowej wizyty delegacji UwB na Expo. Uczelnia była bowiem partnerem podlaskiej prezentacji podczas Wystawy Światowej.

Chciałabym wyrazić swoje wielkie uznanie dla Was. Po pierwsze za to, że tak wspaniale przeszliście niełatwy, wieloetapowy proces rekrutacji. Mogę z przekonaniem powiedzieć, że wybraliśmy nie tylko wspaniałych organizatorów, ale przed wszystkim osoby ciekawe świata. Nie baliście się Państwo nawet bardzo trudnych zadań. W imieniu władz rektorskich chciałam też bardzo serdecznie podziękować Państwu za tę świetną pracę, którą wykonaliście. Znakomicie reprezentowaliście Uniwersytet w Białymstoku, byliście wspaniałymi ambasadorami uczelni, ale też Białegostoku, regionu i Polski – podsumowała trzymiesięczny wyjazd prof. Święcicka.

Prorektor wręczyła uczestnikom praktyk listy gratulacyjne. Pytani o to, czy warto było spędzić trzy miesiące na Expo, studenci nie mają wątpliwości.

Wróciłam z ogromnym bagażem doświadczeń, ale też z nową wiedzą o sobie. Przede wszystkim: jak się zachowuję w różnych sytuacjach. Dzięki działalności w samorządzie studenckim miałam już do czynienia z pracą w dużych grupach, ale to było zupełnie inne środowisko, nowi ludzie, inna sytuacja i zupełnie inna kultura. To była ważna lekcja z komunikacji i można było podszkolić sporo umiejętności miękkich – zwraca uwagę Katarzyna Gdula.

Z kolei Milena Łuckiewicz opowiada, z jakimi zadaniami musieli się mierzyć na miejscu.

Wszyscy mieliśmy podobne obowiązki w ramach obsługi pawilonu. To głównie oprowadzanie gości, zajmowanie się delegacjami, ale były też różne wydarzenia, podczas których mieliśmy szansę wykazania się i pokazania swoich specyficznych umiejętności, wiedzy, predyspozycji. Na pewno najbardziej rozwinęłam umiejętności miękkie, takie jak praca w zespole, ale też np. umiejętność organizacji czasu, bo przecież na bieżąco staraliśmy się również wykonywać zadania związane ze studiowaniem – wspomina.

Choć praca w Pawilonie Polski była intensywna i wymagająca (z danych Zespołu Poland at Expo wynika, że tylko w pierwszym miesiącu Wystawy Światowej odwiedziło go ponad 170 tys. gości) studenci mieli też sporo czasu wolnego. Udało im się zwiedzić wiele miejsc, a atrakcji – co podkreślają – w Dubaju i Emiratach nie brakuje. Pobyt tam był też dobrą okazją do poznania kultury regionu.

Planuję związać z tym miejscem karierę zawodową, bo cały Bliski Wschód to bardzo dynamicznie rozwijający się region i w przyszłości prawdopodobnie będzie to centrum finansowe świata – zapowiada kolejny z praktykantów, Olaf Moczydłowski, dodając, że bardzo cennym elementem wyjazdu były kontakty i rozmowy z przedstawicielami biznesu.

Organizatorem praktyk był Pawilon Polski na Expo 2020. Zostały one zrealizowane dzięki dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 119 500 zł. Dodajmy, że do Dubaju pojechali także studenci Grupy Uczelni Vistula, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Łódzkiego.

źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)