Aktualności
Życie akademickie
18 Kwietnia
Opublikowano: 2023-04-18

„Pre/teksty” o samobójstwie

Książka Halszki Witkowskiej pt. „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie” jest pretekstem do dyskusji w ramach kolejnego, siódmego już spotkania organizowanego przez Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie odbędzie się 24 kwietnia.

„Pre/teksty” to autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki. Dotyczą ważnych dla środowiska akademickiego zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym oraz szeroko rozumianym obszarem uzależnień i wykluczenia społecznego. Oprócz autorów książek zapraszani są także badacze i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny socjologii, psychologii, w tym psychoterapii, biblioterapii, którzy wskazują możliwe formy pomocy oferowane przez wspólnotę uniwersytecką. Inicjatywa adresowana jest do studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, ale mogą wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66.

Kolejna, już siódma, rozmowa w ramach cyklu będzie się ogniskować wokół książki Halszki Witkowskiej pt. „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”. Autorka jest suicydologiem, ekspertem Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, od 2016 r. na Wydziale Artes Liberales prowadzi zajęcia dotyczące suicydologii. Koordynuje pierwszą w Polsce platformę edukacyjno-pomocową dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich (www.zwjr.pl). Prace na rzecz łamania społecznego tabu wokół problemu samobójstwa oraz podniesienia świadomości społecznej w tym obszarze rozpoczęła przy okazji pierwszej w Polsce kampanii społecznej dotyczącej zachowań samobójczych we wszystkich grupach wiekowych, której była pomysłodawcą i koordynatorem. Jest również kierownikiem Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych powstałego przy platformie www.zwjr.pl.

Oprócz niej w spotkaniu weźmie udział Katarzyna Stankiewicz – psycholog, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kierownik Centrum Pomocy Psychologicznej UW. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy w publicznych placówkach ochrony zdrowia i psychiatrii środowiskowej. Była nauczycielem akademickim II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową osób dorosłych w nurcie psychodynamicznym.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 18 kwietnia, o godz. 18:00 w BUW. Nagrania z wcześniejszych rozmów są dostępne online. Organizatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy). Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.

MK

PRETEKSTY 7 plakat

Dyskusja (0 komentarzy)