Aktualności
Życie akademickie
02 Grudnia
Źródło: Facebook/Jerzy Duszyński
Opublikowano: 2022-12-02

Prezes PAN doktorem honoris causa ukraińskiej Akademii

Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński został wyróżniony przez Narodową Akademię Nauk Ukrainy tytułem doktora honoris causa. To docenienie jego zaangażowania na rzecz pomocy Ukrainie i tamtejszym naukowcom. 

Doktor honoris causa to najwyższe wyróżnienie naukowe w Ukrainie. Przyznaje je Prezydium Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (NANU) za znaczący wkład w rozwój nauki oraz naukową współpracę międzynarodową. Prof. Anatoly Zagorodny, prezes NANU, wyróżnił tym tytułem prof. Jerzego Duszyńskiego, prezesa Polskiej Akademii Nauk, oraz prof. Marcię McNutt, prezeskę Amerykańskiej Akademii Nauk (NAS).

To docenienie zaangażowania na rzecz pomocy Ukrainie, jakie płynęło z Polski i USA. Niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie obie jednostki zawarły porozumienie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi (wraz z partnerami z kilku innych zagranicznych akademii nauk oraz organizacji) udało się zorganizować stypendia badawcze w instytutach PAN dla ponad 250 badaczy. Pozwoliło to im kontynuować pracę naukową wraz z zachowaniem swoich macierzystych afiliacji. W poniedziałek, 5 grudnia, ma zostać ogłoszony nowy program wsparcia oraz plany w zakresie pomocy na 2023 rok. NANU doceniła też wspieranie przyszłych planów związanych z działaniami naprawczymi nauki w okupowanym kraju w przyszłości. Akademie porozumiały się m.in. w sprawie 10-punktowego planu odbudowy Ukrainy.

Dziękuję Prezesowi i Prezydium NANU za to wyjątkowe dla mnie wyróżnienie. To dowód, że nasza misja może być dalej aktywnie kontynuowana. Nie ustajemy w staraniach o dalsze wsparcie i współpracę ze środowiskiem międzynarodowym – powiedział prof. Jerzy Duszyński.

W tym roku kończy drugą kadencję na stanowisku prezesa PAN. Funkcję tę sprawuje od 2015 r. Jest biochemikiem związanym od ponad pół wieku z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Zajmuje się bioenergetyką, rolą mitochondriów w funkcjonowaniu komórek, chorobami mitochondrialnymi i neurodegeneracyjnymi, procesami starzenia się. W latach 2008–2009 pełnił funkcję podsekretarza stanu odpowiedzialnego za naukę w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

MK, źródło: PAN

Dyskusja (0 komentarzy)