Aktualności
Życie akademickie
27 Września
Fot. Andrzej Nowak
Opublikowano: 2022-09-27

Prof. Alojzy Z. Nowak doktorem honoris causa AWF we Wrocławiu

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i prezes Akademickiego Związku Sportowego, otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Uroczystość wręczenia najwyższej godności akademickiej odbyła się 26 września w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Prof. Nowak wygłosił wykład okolicznościowy pt. „Czy sport może być elementem integrującym w deglobalizującym się świecie?”, w którym nawiązał do znaczenia sportu w aktualnych realiach.

Sport, sportowcy, działacze sportowi oraz organizacje zajmujące się aktywnością fizyczną mogą wnosić znaczący, pozytywny wkład do relacji międzyludzkich, do jakości naszego życia, do współpracy rządów, narodów czy państw. Sport może mieć niebagatelny udział w życiu społeczeństw i lokalnych społeczności, ale również w życiu różnych środowisk, takich jak na przykład wspólnota akademicka – mówił.

Prof. Alojzy Z. Nowak jest związany z Uniwersytetem Warszawskim od roku 1984. Kierował Zakładem Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych oraz Katedrą Gospodarki Narodowej na Wydziale Zarządzania. Był też dyrektorem Centrum Europejskiego UW. W latach 1999–2006 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Zarządzania, a następnie od 2006 do 2012 funkcję dziekana wydziału. W latach 2012–2016 był prorektorem UW ds. badań naukowych i współpracy. W 2016 roku został ponownie wybrany dziekanem Wydziału Zarządzania. W trakcie kariery wykładał na uczelniach we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach, Korei i RPA.

Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Studiował także na University of Illinois at Urbana – Champaign (USA), Uniwersytecie w Exeter (Wielka Brytania), w Antwerpii oraz na Free University of Berlin (Niemcy). W 2002 roku uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Od 2018 roku kieruje Akademickim Związkiem Sportowym. Funkcję tę pełni pro publico bono.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)