Aktualności
Życie akademickie
05 Stycznia
Źródło: www.uwm.edu.pl
Opublikowano: 2023-01-05

Prof. Andrzej Grzybowski prezydentem europejskiego stowarzyszenia okulistów

Prof. Andrzej Grzybowski, kierownik Katedry Okulistyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, został wybrany na prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Badań Wzrokowych i Okulistycznych. To największe okulistyczne towarzystwo naukowe na Starym Kontynencie.

The European Vision & Eye Research Association (EVER) skupia ponad 850 członków z 48 krajów świata, reprezentowanych przez 11 sekcji naukowych, które obejmują wszystkie obszary okulistyki i nauk o widzeniu. Jest tym samym wiodącym okulistycznym stowarzyszeniem badawczym w Europie. Ma na celu wspieranie badań i rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej oka i widzenia poprzez spotkania, publikacje i wymianę informacji. Prof. Andrzej Grzybowski jest pierwszym Polakiem wybranym na prezydenta dużej międzynarodowej organizacji okulistycznej.

Moja aktywność w EVER jest możliwa zarówno dzięki aktywności naukowej, jak i wsparciu ze strony Fundacji Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka 21”. To jedyna polska organizacja pozarządowa realizująca projekty naukowe, profilaktyczne i edukacyjne w zakresie okulistyki – wyjaśnia kierownik Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jako jedyny polski okulista znalazł się na liście 2% najbardziej rozpoznawanych naukowców świata, którą opracowuje Uniwersytet Stanforda. W ubiegłym roku otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe oraz prestiżową nagrodę Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej.

Bierze udział w przygotowywaniu standardów leczenia krótkowzroczności dla Amerykańskiej Akademii Okulistycznej oraz Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego. W 2021 r. ukazała się książka pod jego redakcją pt. Artificial Intelligence in Ophthalmology (Sztuczna inteligencja w okulistyce). Prof. Grzybowski był organizatorem pierwszej w Europie międzynarodowej konferencję naukowej poświęconej sztucznej inteligencji w okulistyce. Według rankingu Expertscape Worldwide zajmuje 1 miejsce na świecie w zakresie leczenia zaćmy i operacji zaćmy. Jest także uznanym historykiem medycyny, a w szczególności okulistyki.

Jego kadencja na stanowisku prezydenta EVER obejmuje lata 2023–2024.

źródło: UWM

 

Dyskusja (0 komentarzy)