Aktualności
Życie akademickie
23 Września
Źródło: Polska Wyprawa Naukowa do Peru
Opublikowano: 2020-09-23

Prof. Andrzej Paulo wraz z zespołem uhonorowani w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Kapituła Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie przyznała prof. Andrzejowi Paulo z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej oraz ekipie Polskiej Wyprawy Naukowej do Peru nominację roku 2020. W Alei przy ul. Lema przybędzie dedykowany dąb oraz pamiątkowa tablica. 

Prof. dr hab. inż. Andrzej Paulo wraz z zespołem naukowym z AGH i Polskiej Akademii Nauk od 2003 roku prowadzą interdyscyplinarne badania naukowe w Kanionie Colca i Dolinie Wulkanów w Peru. Zgromadzone dane oraz opracowana dokumentacja naukowa były przedmiotem licznych publikacji. Korzystały z nich także ośrodki naukowe oraz władze i służby ochrony przyrody w Peru. Praca prof. Andrzeja Paulo i jego zespołu doprowadziła w 2019 r. do wpisania Kanionu Colca i Doliny Wulkanów na listę UNESCO Global Geoparks. Kanion Colca, według niektórych źródeł uważany za najgłębszy na świecie, stanowi obszar o wybitnej georóżnorodności. Jest drugim, po Machu Picchu, najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Peru.

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców przy ul. Lema w Krakowie powstała w 2017 r. z inicjatywy Fundacji Klubu Podróżników „Śródziemie”. Upamiętnia osiągnięcia podróżnicze Polaków oraz promuje wiedzę o dokonaniach polskich eksploratorów, zarówno tych historycznych, jak i współczesnych. Każdego roku wybranym polskim podróżnikom, odkrywcom i zdobywcom dedykowane są sadzone w alei dęby oraz tablice przedstawiające ich dokonania.

Jak piszą organizatorzy, wyróżnienie dla prof. Andrzeja Paulo i zespołu jest nie tylko podsumowaniem jego dorobku i odkryć, ale też podkreśleniem wagi prac wykonywanych na świecie przez polskich naukowców. Uroczystość odbędzie się 10 października w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców przy ul. Lema w Krakowie.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)