Aktualności
Życie akademickie
23 Maja
Fot. Andrzej Romański
Opublikowano: 2024-05-23

Prof. Bogusław Buszewski doktorem honoris causa Politechniki Poznańskiej

Prof. Bogusław Buszewski, twórca polskiej szkoły chromatografii, otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej. Uroczystość odbyła się 22 maja.

Prof. Bogusław Buszewski jest specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska, twórcą polskiej szkoły chromatografii. Jego zainteresowania naukowe związane są z chemią analityczną, medyczną i środowiska, jak też fizykochemią zjawisk powierzchniowych oraz z zastosowaniem chromatografii i technik pokrewnych (HPLC, SPE, GC, CZE, P&T/GC, GC/MS, LC/MS). Zajmuje się również metodami przygotowania próbek, spektroskopią i chemometrią. W dorobku ma ponad 1000 publikacji naukowych i 58 patentów.

Po studiach na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie przeniósł się do Torunia (1994), z którym związał całą swoją zawodową karierę. Od 2002 roku kierował Katedrą Chemii Środowiska i Bioanalityki. Był stypendystą m.in. Fundacji Alexandra Humboldta w Instytucie Chemii Organicznej na Uniwersytecie w Tybindze (Niemcy) oraz Fundacji Cradforda na Uniwersytecie w Lund (Szwecja). Jako profesor wizytujący pracował na uniwersytetach w: USA, Japonii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki, Holandii, Austrii, Australii, Brazylii, Chinach i na Tajwanie. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Societas Humboldtiana Polonorum i prezydentem European Society for Separation Science. Jest przewodniczącym Kapituły Europejskiej Nagrody Nernsta-Tswetta. Sprawuje także funkcję przewodnicząmcego Komitetu Chemii Analitycznej PAN.

Należy do grona najczęściej cytowanych polskich chemików. Na podstawie bazy Google Scholar odnotowano
1078 publikacji z liczbą cytowań 29 990 oraz indeksem h = 76, z kolei w bazie SCOPUS liczba publikacji wynosi 777, zaś liczba cytowań – 21390 (indeks h = 62). W 2022 roku otrzymał Nagrodę i Medal im. prof. Romana Kaliszana.

Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Trnawie (2013), Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (2017), Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (2018) oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2018).

Przez dwie kadencje był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Był także wiceprzewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej. Należy do European Academy of Sciences and Art. Jest pomysłodawcą Kujawsko-Pomorskim Centrum Naukowo-Technologicznym im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu, którym obecnie kieruje.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)