Aktualności
Życie akademickie
08 Października
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2019-10-08

Prof. Dick van Gameren z wykładem na Politechnice Wrocławskiej

Wybitny architekt i urbanista prof. Dick van Gameren będzie gościem pierwszego w tym roku akademickim spotkania w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Wydarzenie odbędzie się 17 października o godzinie 14:00.

Profesor Dick van Gameren specjalizuje się w dziedzinie kształtowania środowiska mieszkaniowego w kontekście dynamicznego wzrostu miast w krajach rozwijających się (jak Azja czy Afryka). Ukończył z wyróżnieniem Wydział Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Delft w 1988 roku. Od roku 1993 współtworzył pracownię De Architectengroep w Amsterdamie, w 2005 założył Dick van Gameren architecten. Od roku 2013 jest partnerem w słynnej grupie Mecanoo Architecten. Przez lata zrealizował liczne projekty architektoniczne oraz urbanistyczne np. innowacyjne zespoły mieszkaniowe położone w amsterdamskich dzielnicach Oostelijk Havengebied, Ijburg czy Westelijke Tuinsteden.

Jest też laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Aga Khan Award (2007 r.) za projekt ambasady holenderskiej w Etiopii czy Rijnlandse Architectuurprijs za projekt domów studenckich w Lejdzie.

Równolegle z pracą projektową Dick van Gameren prowadzi badania naukowe w zakresie architektury mieszkaniowej. Profesurę na Wydziale Architektury i Środowiska Zbudowanego w Delft otrzymał w roku 2006, a od roku 2009 był kierownikiem Departamentu Architektury, zaś w roku 2019  został dziekanem wydziału. Jest autorem wielu publikacji naukowych i redaktorem specjalistycznego magazynu naukowego DASH (Delft Architectural Studies on Housing).

Profesor Dick van Gameren wygłosi wykład pt. „The inclusive city. Rapid urbanisation and the global quest for affordable housing”. Odbędzie się on 17 października w auli Politechniki Wrocławskiej o godzinie 14:00. Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych (będzie prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski). Obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem serwisu Evenea.pl.

Wykład odbędzie się w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego, które wraca tym samym po wakacyjnej przerwie. Jest to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców: studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań.

W ramach ISN występowali już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie oraz prof. Jan Biliszczuk – wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki – prof. Klaus von Klitzing, ekspert w dziedzinie konserwacji zabytków – prof. Andrzej Kadłuczka, prof. Hermann Maurer – światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, a także Jayshree Seth – amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (jego wykład dotyczył mikro-ewolucji komórek nowotworowych), prof. Alferd Forchel z Uniwersytetu w Würzburgu, założyciel Muzeum Architektury we Wrocławiu – prof. Olgierd Czerner, prof. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, światowej sławy matematyk z University College Dublin – prof. Frédéric Dias, a także dr hab. Marek Wroński, zajmujący się tropieniem nierzetelności w badaniach naukowych czy prof. Adrian Bejan z amerykańskiego Uniwersytetu Duke.

źródło: PWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)