Aktualności
Życie akademickie
09 Października
Fot. Cezary Spigarski
Opublikowano: 2023-10-09

Prof. Hans Rummel doktorem honoris causa UMG

Prof. Hans Rummel z Hochschule Bremerhaven otrzymał 6 października tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. To pierwszy zagraniczny naukowiec, któremu uczelnia nadała najwyższą godność akademicką.

Specjalnością dydaktyczną i naukową prof. Hansa Rummla jest komunikacja w języku angielskim oparta na paradygmacie ESP (English for Special Purposes) w zastosowaniach nautycznych. Uczony stworzył laboratoria językowe w German Navigational College oraz w Hochschule Bremerhaven. Zaprojektował i nadzorował powstanie jednych z pierwszych laboratoriów do nauki języka angielskiego wspomaganych komputerowo. Od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku jest uznanym specjalistą od dydaktyki morskiego języka angielskiego (Maritime English) w środowisku międzynarodowym.

W życiorysie zawodowym prof. Hansa Rummla szczególne miejsce mają jego związki z naszą uczelnią, historycznie: Wyższą Szkołą Morską, Akademią Morską i obecnie Uniwersytetem Morskim w Gdyni. Od początku był osobą głęboko zaangażowaną w realizację wspólnych projektów i poszukiwanie nowych
inicjatyw. Prowadził dla studentów cykle zajęć z komunikacji morskiej w języku angielskim. Talent dydaktyczny, a także wysokie oceny poziomu tych zajęć ze strony studentów, sprawiły, że prof. Hans Rummel został zaproszony do prowadzenia zajęć podczas rejsów szkoleniowych. Jako wykładowca uczestniczył w siedmiomiesięcznej podroży statku szkolnego „Dar Młodzieży” z okazji „Regatta Colon 92” oraz dziewięciomiesięcznej podróży do Japonii „Osaka 98” – mówił w laudacji prof. Piotr Przybyłowski.

W tym roku mija 45 lat od zainicjowania współpracy między gdyńską uczelnią a Hochschule Bremerhaven. Nieformalne kontakty prowadzono już od 1976 roku. Rozpoczął je właśnie prof. Hans Rummel podczas pobytu „Daru Pomorza” w Bremie.

To była pierwsza współpraca po drugiej wojnie światowej pomiędzy uczelniami polskimi i niemieckimi, było to wyjątkowe jak na ówczesne realia. Profesor Rummel jest prawdziwym symbolem tej współpracy – podkreślił prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit, rektor UMG.

Z inicjatywy prof. Hansa Rummla w marcu 1993 roku zostało założone i zarejestrowane, zgodnie z prawem niemieckim, Stowarzyszenie Przyjaciół Daru Młodzieży „Association of Friends of Dar Młodzieży”. Stowarzyszenie wspiera ważne zadania realizowane przez żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Aktualnie prof. Hans Rummel pełni funkcję prezesa tego stowarzyszenia.

Za swoje dokonania i zasługi dla współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni oraz Hochschule Bremerhaven, prof. Rummel został doceniony zarówno przez stronę polską, jak i niemiecką. Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, od rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni otrzymał tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”, z kolei w Hochschule Bremerhaven nadano mu godność honorowego członka Senatu tej uczelni.

Na zakończenie piątkowej uroczystości odsłonięto nazwisko prof. Hansa Rummla na tablicy upamiętniającej przyznanie tytułów doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Do tej pory uczelnia przyznała pięć takich tytułów, ale wszystkie przedstawicielom polskiej nauki.

MK, źródło: UMG

Dyskusja (0 komentarzy)