Aktualności
Życie akademickie
14 Listopada
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2023-11-14

Prof. Hideo Ohno doktorem honoris causa UW

Prof. Hideo Ohno z Uniwersytetu Tohoku w Japonii, wybitny fizyk materii skondensowanej, otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Uroczystość odbyła się 13 listopada w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego.

Prof. Hideo Ohno od 2004 roku kieruje Laboratorium Nanoelektroniki i Spintroniki na Uniwersytecie Tohoku. Od 2018 roku jest prezydentem tej uczelni. Uważa się go za czołową postać światowej spintroniki, czyli nauki poświęconej badaniom zależnych od spinu własności materii skondensowanej oraz poszukiwaniu zjawisk, które mogą zostać wykorzystane do budowy przyrządów nowej generacji technologii informatyczno-komunikacyjnych.

Współczesne technologie informatyczne wykorzystują półprzewodniki do przetwarzania informacji oraz materiały ferromagnetyczne do jej zapisania. Prof. Hideo Ohno stworzył m.in. nową klasę materiałów: ferromagnetyczne półprzewodniki grupy III–V, które łączą zalety magnetyków i półprzewodników. Po opanowaniu metod wzrostu i charakteryzacji tworzenia struktur kwantowych z nowego systemu materiałowego prof. Ohno zaprojektował wiele struktur oraz urządzeń, w których wykazał istnienie nowych zjawisk o fundamentalnym znaczeniu dla zrozumienia natury ferromagnetyzmu oraz dla stworzenia przyrządów o nowych zasadach działania.

Przełomowe dla fizyki materii skondensowanej okazały się trzy jego odkrycia. Pierwsze dotyczy badań, w których pole elektryczne może służyć do sterowania wartością i kierunkiem namagnesowania. Drugie dotyczy doświadczalnego wykazania, że ściany domenowe można przesuwać prądem elektrycznym bez pola magnetycznego. Prof. Ohno zbudował też prototyp procesora zawierającego wbudowane komórki pamięci spintronicznych i wykazał ich rekordowe charakterystyki dotyczące szybkości działania i energooszczędności.

Jako naukowiec jestem niezmiernie zaszczycony otrzymaniem tytułu doktora honoris causa w Polsce, która jest ojczyzną tak wielkich badaczy, jak Maria Skłodowska-Curie czy Mikołaj Kopernik. Jest to dla mnie zarówno zaszczyt, jak i zobowiązanie, aby dalej służyć swoją wiedzą i doświadczeniem – powiedział prof. Ohno.

Naukowiec przyczynił się do wprowadzenia badań magnetycznych materiałów półprzewodnikowych na Uniwersytecie Warszawskim. Od ponad dwudziestu lat współpracuje z Wydziałem Fizyki UW. Współpraca obejmuje liczne dyskusje naukowe, wspólne publikacje oraz dostęp do unikatowych próbek wytwarzanych w laboratorium prof. Ohno. W 1997 roku odbyło się Polsko-Japońskie Sympozjum Półprzewodników Magnetycznych, zorganizowane wspólnie z uczonym. W kolejnych latach spotkania były kontynuowane w Warszawie i w Japonii.

Prof. Ohno opublikował 470 prac naukowych, które ukazały się w prestiżowych czasopismach naukowych, takich jak „Science”, „Nature”, „Nature Physics”, „Nature Materials” czy „Physical Review Letters”. Jego prace były cytowane ponad 40 tys. razy. Za swoją unikatową działalność i osiągnięcia naukowe prof. Ohno został uhonorowany wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, m.in. Nagrodą Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej w dziedzinie magnetyzmu czy Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Fizycznego.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)