Aktualności
Życie akademickie
08 Marca
Źródło: UMCS
Opublikowano: 2019-03-08

Prof. Iwona Hofman przewodniczącą Rady Towarzystw Naukowych PAN

Prof. Iwona Hofman, dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, została powołana na przewodniczącą Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2019–2022. Jest pierwszą kobietą i pierwszym naukowcem z Lublina powołanym na to stanowisko.

Uroczyste wręczenie nominacji odbyło się 7 marca w Warszawie. Jak podkreślił prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński, decyzja ta jest wyrazem uznania dla dotychczasowego, bogatego dorobku naukowo-badawczego i organizacyjnego prof. Hofman oraz jej zaangażowania na rzecz rozwoju społecznego ruchu naukowego.

Rada Towarzystw Naukowych została utworzona w 1963 roku. Jest społecznym, ogólnopolskim organem przedstawicielskim towarzystw naukowych o statusie komitetu problemowego przy PAN. Rada ma na celu reprezentowanie społecznego ruchu naukowego oraz podejmowanie działań służących rozwojowi nauki i jej upowszechnianiu w ramach prowadzonej przez towarzystwa naukowe działalności statutowej. Dodatkowo przygotowuje opinie dotyczące społecznego ruchu naukowego i jego udziału w ogólnej polityce naukowej i edukacyjnej państwa dla władz Akademii i władz państwowych.

Prof. dr hab. Iwona Hofman jest dziekanem Wydziału Politologii UMCS, kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa i Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, profesorem Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Trnawie, ekspertem Uniwersytetu Narodowego im. T. Szewczenki w Kijowie. Prowadzi badania w zakresie publicystyki i myśli politycznej polskiej emigracji po 1945 roku, koncentrując się na dorobku Jerzego Giedroycia i „Kultury”. W kręgu jej zainteresowań naukowych znajdują się ponadto problemy współczesnego dziennikarstwa, związki mediów i polityki, teoria gatunków dziennikarskich, marketing polityczny.

Prof. Hofman pełni także m.in. funkcję prezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, sekretarza Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia, przewodniczącej Kapituły Stypendium im. Leopolda Ungera, członka Prezydium Komitetu Nauk Politycznych PAN i Towarzystwa Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.

Katarzyna Skałecka

 

Dyskusja (0 komentarzy)