Prof. Jacek Jassem, wybitny specjalista w dziedzinie radioterapii i onkologii klinicznej, został doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uroczystość nadania tytułu odbyła się 16 maja.
Prof. Jacek Jassem jest uznanym specjalistą w dziedzinie radioterapii i onkologii klinicznej. Jego główne zainteresowania naukowe to onkologia kliniczna, skojarzone leczenie nowotworów i onkologia molekularna. Swoją karierę naukowa związał z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie przez lata kierował Katedrą i Kliniką Onkologii i Radioterapii.
Wiodącymi obszarami działalności naukowej prof. Jassema są przede wszystkim badania translacyjne i kliniczne w nowotworach złośliwych, szczególnie w raku płuca, raku piersi i raku jelita grubego, a także biologiczne i kliniczne aspekty przerzutów mózgowych u chorych na nowotwory. Jest autorem lub współautorem blisko 800 pełnotekstowych publikacji w kraju i za granicą, a także 11 patentów i wniosków patentowych. Należy do najczęściej cytowanych w świecie polskich lekarzy. Liczba cytowań publikacji z jego udziałem w grudniu 2023 r. wynosiła ponad 31 600 wg bazy Web of Science (indeks h = 68), ponad 43 800 wg bazy Scopus (indeks h = 77) i ponad 48 000 wg bazy Research.com (indeks d = 84). W zestawieniu Uniwersytetu Stanforda, który uwzględnia indeks h, liczbę niezależnych cytowań oraz pozycję i rolę danego badacza na liście autorów publikacji, prof. Jassem w latach 2020–2023 roku był w prestiżowym gronie 2% czołowych naukowców na świecie.
Prof. Jassem otrzymał wiele krajowych i zagranicznych wyróżnień, w tym nagrodę Prezesa Rady Ministrów, nagrodę Prezydenta Miasta Wiednia, nagrodę im. Sobolewskich Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, nagrodę im. Josepha Cullena Międzynarodowego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Płuca (IASLC), nagrodę im. Jana Heweliusza przyznaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, nagrodę im. Św. Wojciecha Rady Miasta Gdańska. Jest jednym z dwóch polskich naukowców w European Academy of Cancer Sciences, członkiem Academia Europaea i Polskiej Akademii Umiejętności.
Był m. in. przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (2010–2014) oraz członkiem doradczego komitetu naukowego Cancer Mission Komisji Europejskiej. Od 1996 roku jest przewodniczącym Środkowoeuropejskiej Grupy Onkologicznej (CEEOG).
Od wielu lat koordynuje opracowywanie polskich wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia raka piersi. Stworzył autorski program szkolenia przeddyplomowego w macierzystej uczelni, jest autorem lub współautorem kilkunastu podręczników i kilkudziesięciu rozdziałów w podręcznikach polskich i zagranicznych, a także przewodniczącym Akademickiej Sieci Onkologicznej, organizacji zajmującej się koordynacją i doskonaleniem nauczania studentów w polskich uczelniach medycznych.
Prof. Jassem prowadzi także szeroką działalność w zakresie zdrowia publicznego, m. in. opracował projekt ustawy zakazującej palenia tytoniu w miejscach publicznych w Polsce (wprowadzonej w 2010) oraz koordynował opracowanie „Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015–2024”. Jest autorem wdrażanej na całym świecie deklaracji IASLC, wskazującej na istotną korzyść z zaprzestania palenia tytoniu po rozpoznaniu choroby nowotworowej. W 2018 roku założył Fundację Polska Liga Walki z Rakiem, której jest prezesem. oraz Stowarzyszenia Gdańskiej Onkologii, działającego na rzecz chorych na nowotwory w województwie pomorskim. Popularyzuje w społeczeństwie wiedzę o nowotworach, jest autorem kilku filmów oświatowych i licznych materiałów publicystycznych w prasie, radio, telewizji i portalach medycznych oraz pomysłodawcą i koordynatorem „Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy”. Jest autorem książki „Zatrzymane w biegu”, w której opisał swoje doświadczenia jako pacjenta onkologicznego.
źródło: UMŁ