Aktualności
Życie akademickie
17 Grudnia
Opublikowano: 2018-12-17

Prof. Jan Burdukiewicz z Individual Performance Excellence Award

Profesor Jan Burdukiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał medal Individual Performance Excellence Award w uznaniu zasług dla rozwoju Instytutu Konfucjusza UWr. Odznaczenie wręczył Tian Xuejun, minister edukacji w Chinach, podczas konferencji w Chengdu (prowincja Syczuan) zorganizowanej na dziesięciolecie powstania Instytutów Konfucjusza. 

Placówki te powoływane są przez Hanban, pozarządową organizację chińską, której głównym zadaniem jest przybliżanie języka chińskiego, a także kultury i tradycji Chin. Na świecie działa już 548 Instytutów Konfucjusza i prawie 1200 Klas Konfucjańskich. W Polsce funkcjonuje 5 Instytutów: w Krakowie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i w Gdańsku, a także Klasa Konfucjańska w Warszawie. Instytut Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczął swoją działalność w 2008 roku. To największa i najszybciej rozwijająca się tego typu placówka w Polsce. W czasie kadencji prof. Burdukiewicza zwiększyła liczbę nauczycieli i kursantów, a także przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Krętej. Profesor Burdukiewicz, prorektor ds. współpracy z zagranicą i projektów międzynarodowych na UWr, jest obecnie Przewodniczącym Rady Instytutu Konfucjusza. Naukowo zajmuje się archeologią, specjalizując się w epoce kamienia. Prowadził badania nad Jedwabnym Szlakiem i ściśle współpracował z naukowcami z Chin. Uczestniczył w konferencjach i seminariach poświęconych Belt and Road Initiative (Jeden pas i jedna droga), nazywanej Nowym Jedwabnym Szlakiem.

Wydarzenie, na którym przyznano Individual Performance Excellence Award, odbyło się pod nazwą „Facilitating the New Development Through Reform and Innovation, Forging a Brighter Future with Concerted Efforts”. Do Chengdu przyjechało ponad 1500 uczestników ze 150 krajów i regionów.

Aleksandra Draus

 

Dyskusja (0 komentarzy)