Aktualności
Życie akademickie
31 Marca
Fot. Paweł Bejnarowicz
Opublikowano: 2023-03-31

Prof. Janusz Czerwiński doktorem honoris causa AWF w Warszawie

Prof. Janusz Czerwiński, prezes honorowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce, były rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, został doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uroczystość nadania najwyższej godności akademickiej odbyła się 28 marca.

Zaszczytny tytuł nadano profesorowi Januszowi Czerwińskiemu za wybitne osiągnięcia z zakresu prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych dotyczących perspektywicznych rozwiązań szkolenia sportowego dzieci i młodzieży, jak również oryginalnych metod treningu i kontroli jego efektywności na kolejnych etapach zaawansowania.

To postać wyjątkowa. Jego wiedza, zasługi naukowe i czyny odnotowane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zasługują na najwyższe uznanie. Są także doskonałym przykładem nierozerwalności nauki o sporcie z praktyką sportową. Autorytet naukowy prof. Czerwińskiego przekłada się na wysoką atrakcyjność procesu dydaktycznego we wszystkich jego wymiarach, czego wielokrotnie mogła doświadczać społeczność studencka w kraju i zagranicą – mówił prof. Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie.

Prof. Janusz Czerwiński to wybitna postać, niezwykle zasłużona dla polskiego sportu. Występował w reprezentacji Polski w piłce ręcznej, trenował seniorskie kadry Polski (1968–1976), Islandii (1976–1977) i Grecji (1984–1987). Zdobył z polskim zespołem brązowy medal olimpijski podczas igrzysk w Montrealu (1976). W latach 1988–1996 był prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Obecnie jest prezesem honorowym organizacji.

Od 1972 roku związany z gdańską AWFiS (wówczas Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego w Gdańsku). Pracował w Zakładzie (następnie Katedrze) Zespołowych Gier Sportowych. W latach 1977–1981 był dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego. Po przekształceniu uczelni w Akademię Wychowania Fizycznego został jej rektorem (1981–1984 i ponownie 1996–2002). Lata aktywności zawodowej prof. Czerwińskiego w gdańskiej uczelni uczyniły ją nowoczesną placówką naukowo-badawczą o rosnącym poziomie funkcjonowania i europejskich ambicjach.

Jest autorem bądź współautorem ponad 200 publikacji naukowych publikowanych w wielu czasopismach polskich i zagranicznych. Został uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez AWFiS w Gdańsku (2003) i Narodowy Uniwersytet Kultury Fizycznej Ukrainy w Kijowie (2000). Był członkiem Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

MK, źródło: ZPRP

Dyskusja (0 komentarzy)