Aktualności
Życie akademickie
19 Listopada
Fot. Aurelia Kołodziej
Opublikowano: 2023-11-19

Prof. Judit Eva Puskas doktorem honoris causa ZUT

Prof. Judit Eva Puskas z The Ohio State University, uznany międzynarodowy autorytet i twórca szkoły naukowej elastomerów termoplastycznych i kauczuków, została doktorem honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. To jedenasta osoba uhonorowana najwyższą godnością akademicką przez szczecińską uczelnię. 

Prof. Judit Eva Puskas wykształcenie inżynierskie w zakresie polimerów oraz tytuł doktora w dziedzinie technologii tworzyw sztucznych i gumy zdobyła na Węgrzech. Po 1980 r. rozwijała swoją karierę za oceanem, współpracując z uczelniami w USA i w Kanadzie.

Jest uznanym międzynarodowym autorytetem i twórcą szkoły naukowej elastomerów termoplastycznych i kauczuków. Jej badania wniosły znaczący wkład w rozwój medycyny. Opracowała m.in. metodę funkcjonalizacji polimerów z wykorzystaniem katalizy enzymatycznej jako nośników związków diagnostycznych i terapeutycznych w leczeniu nowotworów. Efektem jej prac są także bezpieczne implanty piersi o właściwościach przeciwnowotworowych i diagnostycznych. Jednym z osiągnięć prof. Puskas jest wynalezienie kopolimeru blokowego stosowanego jako powłoka w ratujących życie stentach naczyń krwionośnych.

Równolegle z karierą uniwersytecką aktywnie współpracowała z przemysłem. Jako konsultant naukowy opracowała wiele patentów, wdrożeń i rozwiązań technologicznych. Za swoje osiągnięcia została wybrana na członka Narodowej Akademii Inżynierów Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz – jako jedyna kobieta wśród wybitnych naukowców – otrzymała Złoty Medal Charlesa Goodyeara, najwyższą nagrodę przyznawaną od 1941 roku przez Rubber Division of the American Chemical Society.

Prof. Puskas od ponad dwudziestu lat współpracuje naukowo z Katedrą Inżynierii Polimerów i Biomateriałów (dawnym Instytutem Polimerów) Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)