Prof. dr hab. Leszek Żukowski otrzymał tytuł doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uroczystość była jednym z punktów Dni SGGW.
Prof. Leszek Żukowski był wieloletnim nauczycielem akademickim SGGW, przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Technologii Drewna, stał na czele Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. To wielka postać w historii nie tylko uczelni, ale i kraju.
Urodził się w 1929 roku w Kutnie. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem obozów koncentracyjnych we Flossenbürgu i Dachau. Po powrocie do kraju rozpoczął w 1947 roku studia wyższe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Technologii Drewna, gdzie uzyskał w 1952 roku stopień inżyniera technologii drewna i magistra nauk agrotechnicznych.
Na jego osobowość zawodową wpłynęły i nadały kształt środowiska akademicko-naukowe Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz praktyka przemysłowa. Jeszcze jako student przez dwa lata pracował w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Chemicznej Technologii Drewna. Po skończeniu studiów podjął w 1952 roku pracę w Fabryce Płyt Pilśniowych w Świeradowie-Zdroju na stanowisku kierownika Laboratorium i Kontroli Technicznej, a wkrótce głównego technologa i kierownika Wydziału Produkcji. Następnie, w latach 1957–1970, pełnił funkcję zastępcy kierownika w Laboratorium Branżowym Płyt Pilśniowych w Czarnej Wodzie. Należy podkreślić, że w tym czasie ważną rolę w rozwoju aktywności naukowej prof. Leszka Żukowskiego odegrały staże w szwedzkich i amerykańskich placówkach badawczych. W latach 1970–1979 pracował w Zjednoczeniu Przemysłu Budowy Maszyn Ciężkich w Warszawie na stanowisku kierownika Działu Studiów.
W 1979 roku rozpoczął pracę na Wydziale Technologii Drewna w SGGW w Warszawie, gdzie pełnił przez dwie kadencje funkcję dziekana wydziału, a przez czternaście lat kierownika Katedry Organizacji, Ekonomiki i Projektowania Zakładów Przemysłu Drzewnego. Tematyka badawcza będąca przedmiotem jego dociekań naukowych dotyczyła szeroko pojętego procesu technologicznego wytwarzania płyt drewnopochodnych. Najważniejsze kierunki badawcze to:
Wszystko to wpłynęło na unowocześnienie technologii i zwiększenie wydajności oraz poprawę jakościową produkcji płyt drewnopochodnych. Wiele z wdrożonych pionierskich na skalę światową rozwiązań wyprzedzało swoje czasy, a część z nich nadal jest aktualna, odpowiadając obecnym koncepcjom technologii przyjaznym środowisku.
Ze względu na nowoczesny i oryginalny charakter prowadzonych badań dorobek publikacyjny, w tym dokumentacje konstrukcyjne i projektowe, stał się źródłem wiedzy i inspiracji dla współczesnego pokolenia inżynierów oraz naukowców. Przełożyło się to również na znaczące podniesienie jakości nauczania. Dzięki staraniom prof. Żukowskiego przeprowadzono rozległe zmiany w programach studiów na kierunku technologia drewna oraz wdrożono nowe przedmioty z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.
Jako członek Komitetu Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk, Rady Naukowej Instytutu Gospodarki Materiałowej w Warszawie, Rady Naukowo-Technicznej przy Ministrze Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Rady Naukowej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Płyt Drewnopochodnych w Czarnej Wodzie realizował ideę integracji środowisk działających na rzecz rozwoju nauk drzewnych. Przez wiele lat przewodniczył Komisji Drzewnej i był zastępcą przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.
Gdy w 1995 roku przeszedł na emeryturę, nie zaprzestał działalności społecznej. W latach 1994–2002 był członkiem Rady Nadzorczej Wydawnictwa SIGMA, od 2001 roku wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, a od 2005 roku przewodniczącym Rady Naczelnej tego Związku. Sprawował również w tym czasie funkcję członka Rady Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” oraz członka Rady Naczelnej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a od 2010 roku przewodniczącego Rady Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego. W latach 2013–2020 był prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Działalność badawcza i wdrożeniowa prof. Leszka Żukowskiego, pełna pasji twórczej, charakteryzująca się ogromnym zaangażowaniem, bogatym dorobkiem naukowym, organizacyjnym i inżynierskim, miała wyjątkowy wpływ na rozwój nauk leśnych w zakresie drzewnictwa oraz polskiego przemysłu drzewnego.
źródło: SGGW