Dr hab. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego i były rektor Uniwersytetu Warszawskiego, został ponownie wybrany do zarządu European University Association. Nowym szefem organizacji został prof. Josep M. Garrell, były rektor katalońskiego Ramon Llull University.
Wybory nowego zarządu EUA odbyły się w trakcie dorocznej konferencji stowarzyszenia, która po raz pierwszy ma miejsce w Polsce – na Politechnice Gdańskiej. Nowym sternikiem stowarzyszenia na kadencję 2023–2027 został wybrany prof. Josep M. Garrell, dotychczasowy członek zarządu EUA, były rektor katalońskiego Ramon Llull University. Zastąpił na tym stanowisku prof. Michaela Murphy’ego z University College Cork.
EUA election results: Congratulations to @JosepMGarrell, former Rector, @uramonllull on his election as the next EUA President, with a term of office from 2023 to 2027.#EUA2023AnnualConf pic.twitter.com/uNDsstEyHv
— EUA (@euatweets) April 20, 2023
Reelekcję do zarządu, jako jedyny, uzyskał dr hab. Marcin Pałys, który zasiada w tym gremium od 2019 roku. Już wcześniej aktywnie angażował się w działania stowarzyszenia, był m.in. członkiem Grupy Eksperckiej RIS3. W latach 2011–2013 pełnił też funkcję eksperta External Advisory Group dla inicjatyw flagowych Komisji Europejskiej (FET Flagship projects). Od 2022 roku kieruje pracami Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przewodniczy także Zespołowi ds. Europejskich Sieci Uniwersyteckich działającemu w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W latach 2012–2022 był rektorem Uniwersytetu Warszawskiego.
Oprócz niego do zarządu weszli nowi członkowie: prof. Vincent Blondel (rektor KU Leuven); prof. Maurizio Tira (były rektor Uniwersytetu w Brescii); prof. Wim van de Donk (rektor Uniwersytetu w Tillburgu) i Astrid Söderbergh Widding (rektorka Uniwersytetu w Sztokholmie).
European University Association to największa organizacja reprezentująca europejskie uniwersytety. Powstała w 2001 roku w wyniku połączenia Association of European Universities (CRE) i Confederation of European Union Rectors’ Conferences (CEURC). Zrzesza ponad 850 podmiotów z 49 krajów. W tym gronie jest 37 polskich uczelni oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
EUA odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim, działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Europie i reprezentuje ten sektor na forach społecznych i politycznych (np. Komisja Europejska, Parlament Europejski), które decydują o kształcie regulacji dotyczących kształcenia, badań czy innowacji. Na wszystkich uczelniach należących do organizacji studiuje 19 mln osób.
MK