Aktualności
Życie akademickie
12 Kwietnia
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2021-04-12

Prof. Marek Cała ponownie na czele IOC/WMC

Prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, został ponownie wybrany na prezydenta Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego. Jego druga kadencja na tym stanowisku potrwa do 2024 r.

Światowy Kongres Górniczy (World Minning Congress, WMC), został założony w 1958 r. przez wybitnego polskiego naukowca i inżyniera górnictwa – prof. Bolesława Krupińskiego. Organizacja ta nieprzerwanie od ponad 60 lat jednoczy przedstawicieli przemysłu z całego świata. Jednym z jej podstawowych celów jest tworzenie płaszczyzny wymiany myśli i doświadczeń w zakresie aktualnych technologii eksploatacji surowców mineralnych, ich ekonomicznie opłacalnego wykorzystania oraz poprawy bezpieczeństwa pracy branży skupionej na pozyskiwaniu surowców.

102. spotkanie Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego, w którym uczestniczyli w sposób zdalny przedstawiciele 27 krajów (Krajowe Komitety Organizacyjne), odbyło się pod koniec marca. Organizowane było przez Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH we współpracy z Jastrzębska Spółką Węglową SA. Polskie instytucje publiczne reprezentowali Artur Soboń – sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego oraz dr Adam Mirek – prezes Wyższego Urzędu Górniczego. W wydarzeniu uczestniczyli również liderzy polskiego przemysłu reprezentowani przez firmy: KGHM Polska Miedź SA, Polska Grupa Górnicza, Lubelski Węgiel Bogdanka SA, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, a także Jastrzębska Spółka Węglowa SA.

W trakcie spotkania dokonano wyboru prezydenta Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego. Został nim po raz drugi z rzędu prof. Marek Cała, od 2016 roku dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Jest absolwentem tego wydziału (1992). Zaraz po studiach podjął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki.

W swej pracy badawczej zajmuje się m.in. problematyką stateczności zboczy i konstrukcji oporowych, strategią rozwoju górnictwa w Unii Europejskiej czy numerycznym modelem „gruntu Phobosa” (jednego z księżyców Marsa). O tym ostatnim projekcie pisaliśmy w „Forum Akademickim”.

Od 2008 roku jest Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego cyklicznej konferencji Zimowa Szkoła Mechaniki Górotworu i Geoinżynierii. W październiku 2016 roku, podczas obrad w Rio de Janeiro, został wybrany na przewodniczącego Światowego Kongresu Górniczego (World Mining Congress, WMC). Jest również członkiem International Society for Rock Mechanics (ISRM).

Poza wyborem nowego prezydenta jednym z najważniejszych punktów programu wydarzenia było omówienie przygotowań do kolejnego Światowego Kongresu Górniczego, który odbędzie się w 2023 r. w Brisbane w Australii. Będzie to wyjątkowa okazja dla przedstawicieli wiodących światowych gospodarek surowcowych, aby spotkać się, znaleźć nowych partnerów, omówić bieżące wyzwania i podzielić się najnowszymi badaniami, technologią oraz najlepszymi praktykami.

MK, źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)