Prof. dr. hab. n. med. Marek Rudnicki otrzymał tytuł doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystość odbyła się 24 maja w historycznej Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Prof. Marek Rudnicki należy do grona wybitnych chirurgόw przewodu pokarmowego. W jego naukowej domenie znajdują się m.in. problemy związane z konsekwencjami zabiegόw operacyjnych, endokrynne interakcje przewodu pokarmowego, minimalnie inwazyjna chirurgia, jakość leczenia oraz polityka zdrowotna. Był mentorem dla setek studentów medycyny i lekarzy specjalizujących się w chirurgii w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji, skryptów i książek, w tym pierwszego w Polsce podręcznika poświęconego małoinwazyjnej chirurgii.
Prof. Rudnicki jest człowiekiem, który buduje mosty współpracy i porozumienia, by dzielić się swym bogatym doświadczeniem. Od czasu wyjazdu do USA stał się liderem medycznej i patriotycznej Polonii. Służył swoją wiedzą, ucząc studentów w najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Nigdy jednak nie zapomniał o Polsce, o swojej uczelni. Latami budował intelektualne mosty pomiędzy Polską i USA, a jego działania przynosiły konkretne rezultaty. Nadanie mu najwyższej godności akademickiej stanowi wyraz szczególnego uznania dla drogi zawodowej, naukowej i życiowej tego znakomitego nauczyciela akademickiego, ale dydaktyka, naukowca, organizatora, działacza społecznego, człowieka wielu pasji, zawsze służącemu drugiemu człowiekowi i ojczyźnie – powiedział prof. Tomasz Szczepański, rektor SUM.
Prof. Marek Rudnicki ukończył studia w Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny) i w tej samej uczelni uzyskał doktorat oraz habilitację. Od 35 lat jest związany z amerykańskimi uczelniami: do 1990 roku z University of Cincinnati, w latach 1990–1999 z Columbia University, a od 1999 r. z University of Illinois w Chicago. Od 2002 roku pozostaje dyrektorem Rezydencji Chirurgicznej w University of Illinois/Advocate Illinois Masonic Medical Center w Chicago, a od trzech lat pełni również funkcję dyrektora Departamentu Chirurgii w Ross University School of Medicine.
Pomimo zamieszkania za granicą utrzymuje ścisły kontakt ze swoją Alma Mater. Na początku tego wieku był doradcą Ministra Zdrowia, koncentrując się na możliwościach wykorzystania doświadczeń zagranicznych dla systemu organizacji ochrony zdrowia w Polsce, roli samorządu lekarskiego i towarzystw lekarskich, reorganizacji szkolenia specjalizacyjnego i ustawicznego dla lekarzy, współdziałania polskiej ochrony zdrowia w ramach Grupy Wyszehradzkiej. W roku 2018 został zaproszony do Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP.
Nauczyłem się patrzeć na świat innymi oczami, w oparciu o wiedzę, doświadczenie pobytu za granicą, z absolutną chęcią dzielenia się tym, co nowe, co może się przydać, co może być istotne dla moich rodaków – podkreślił prof. Rudnicki.
Należy do prestiżowego Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów. Od dwóch dekad prowadzi założony przez siebie Polsko-Amerykański „Program Walki z Rakiem Piersi – Amber Coalition”. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Związku Lekarzy Polskich w Chicago, a w latach 2018–2020 – prezesem tej organizacji. W okresie od 2009 do 2016 r. kierował (a od 2017 roku pozostaje Honorowym Prezesem) Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.
Podejmował wiele działań służących polskim pacjentom, lekarzom, studentom. Zainicjował serię konferencji międzynarodowych „Patriotyzm, Dziedzictwo i Medycyna” poświęconych lekarzom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
źródło: SUM