Aktualności
Życie akademickie
30 Listopada
Źródło: YouTube/Uniwersytet Śląski
Opublikowano: 2022-11-30

Prof. Michael C. Mackey doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Prof. Michael C. Mackey, jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów z zakresu biologii matematycznej, otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uroczystość promocji do tytułu odbyła się 29 listopada w formule hybrydowej.

Wydarzenie miało miejsce w auli im. Kazimierza Lepszego w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego. Z prof. Mackeyem łączono się online. Nowy doktor honoris causa to jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów z zakresu biologii matematycznej. Wniósł ogromny wkład w rozwój badań interdyscyplinarnych łączących matematykę, fizykę, biologię i medycynę.

Michael C. Mackey studiował matematykę na Uniwersytecie w Kansas, gdzie w 1963 roku uzyskał tytuł licencjata. Następnie przeniósł się do Seattle i został studentem studiów magisterskich na Wydziale Fizjologii Uniwersytetu w Waszyngtonie. Tam też w 1968 r. uzyskał stopień doktora fizjologii i biofizyki. Po krótkim czasie pracy jako biofizyk w National Institute of Health w Maryland, przeprowadził się do Kanady w 1971 roku, aby podjąć pracę na Wydziale Medycznym Uniwersytetu McGill w Montrealu. Pracował w Zakładzie Fizjologii jako adiunkt (1971–1975), profesor nadzwyczajny (1975–1982), profesor (1982–2015). W 2001 roku został mianowany na stanowisko Joseph Morley Drake Professor of Physiology, a obecnie zajmuje je jako emerytowany pracownik.

Michael C. Mackey od początku swojej kariery naukowej prowadzi interdyscyplinarne badania łączące matematykę, fizykę, medycynę i biologię. W 1988 r. założył Centrum Dynamiki Nieliniowej w Fizjologii i Medycynie (CND) na Uniwersytecie McGilla i pełnił w nim funkcję dyrektora do 2009 roku, kiedy to przekształcił go w nowy ośrodek – Centrum Matematyki Stosowanej w Naukach o Życiu i Medycynie (CAMBAM). Piastował stanowisko prezesa Canadian Society of Theoretical Biology (1984–1988) i Society for Mathematical Biology (2009–2011).

W 1999 roku został wybrany członkiem Royal Society of Canada, w 2006 – American Physical Society, w 2009 – Society for Industrial and Applied Mathematics oraz w 2017 – Society for Mathematical Biology. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lionie (2010) oraz Diamentowy Medal Jubileuszowy Królowej Elżbiety II przyznany przez rząd Kanady (2012).

Opublikował w sumie ponad 200 prac badawczych i dziewięć książek (w tym dwa tomy pod redakcją). Współpracował z naukowcami z wielu krajów i był profesorem wizytującym na wielu uniwersytetach. W Europie są trzy uczelnie, do których często wraca: Uniwersytet w Oksfordzie, Uniwersytet w Bremie i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Współpraca naukowa między Michaelem C. Mackeyem a grupą biomatematyczną na Uniwersytecie Śląskim trwa od 45 lat. Rozpoczęła się w 1977 roku. Wyniki wspólnych badań zostały opublikowane w 25 pracach badawczych i 4 książkach.

źródło: UŚ

 

Dyskusja (0 komentarzy)