Aktualności
Życie akademickie
03 Grudnia
Fot. Łukasz Dybalski
Opublikowano: 2018-12-03

Prof. Stefan Gierowski doktorem h.c. UMK

Prof. Stefan Gierowski – jedna z najwybitniejszych indywidualności współczesnej sztuki, żywa legenda awangardy malarskiej drugiej połowy XX wieku – został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uroczystość miała miejsce 29 listopada w Konstancinie.

Wyróżnienie przyznano w uznaniu niezwykle bogatego dorobku twórczego 93-letniego artysty, jego aktywności w obszarze kształcenia przyszłych adeptów sztuki malarskiej oraz działalności społecznej. Stefan Gierowski urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. Zainteresowanie malarstwem wyniósł z rodzinnego domu – zajmował się nim amatorsko ojciec artysty, z zawodu lekarz, a stryjeczny dziadek wystawiał w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Krakowie. Stefan Gierowski w czasie wojny jako nastolatek pobierał lekcje malarstwa u akwarelisty Andrzeja Olesia. Już wówczas ujawniły się nieprzeciętne uzdolnienia Gierowskiego. Studiował w latach 1945–48 u mistrzów tej rangi, co Władysław Jarocki, Zbigniew Pronaszko, Karol Frycz. Równolegle do studiów na ASP studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stefan Gierowski jako człowiek gruntownie wykształcony może poszczycić się również wykształceniem muzycznym (gra na fortepianie). Od 1949 roku mieszka w Warszawie. W latach 1956–61 współpracował z Galerią Krzywe Koło prowadzoną przez Mariana Bogusza. Od roku 1962 do 1996 roku prowadził działalność dydaktyczną na warszawskiej ASP, gdzie w latach 1975-81 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w 1983 roku został wybrany na rektora-elekta. Władze stanu wojennego stanowczo odrzuciły tę kandydaturę. W latach 80. związany z kręgiem kultury niezależnej. W 1986 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W 1981 roku był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej. Profesor Stefan Gierowski był niezwykle aktywny wystawienniczo, zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych zarówno w kraju, jak i za granicą oraz brał udział w około 200 wystawach zbiorowych.

Profesor Stefan Gierowski w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 1980 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości. Jest laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa (2005). Odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2005 roku. W latach 1986-1988 był przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego i członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: UMK 

Dyskusja (0 komentarzy)