Aktualności
Życie akademickie
02 Grudnia
Źródło: www.minorlab.org
Opublikowano: 2018-12-02

Prof. Władek Minor laureatem nagrody UW-AFUW

Profesor Władek Minor, który obecnie kieruje laboratorium biologii strukturalnej Władek Minor’s Laboratory i wykłada na University of Virginia, został laureatem nagrody UW-AFUW. Doroczne wyróżnienie wręczane jest absolwentom Uniwersytetu Warszawskiego aktywnie działającym na rzecz rozwoju polskiej nauki w USA.

The American Friends of the University of Warsaw jest fundacją zrzeszającą absolwentów i przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego, którzy aktualnie mieszkają lub pracują w Stanach Zjednoczonych. Główną ideę jej działania stanowi upowszechnianie wizerunku i pozycji międzynarodowej UW. Społeczność AFUW wspiera współpracę oraz integrację naukowo-edukacyjnych instytucji z Polski i USA. Poza podtrzymywaniem kontaktów z absolwentami i przyjaciółmi UW w Stanach Zjednoczonych, fundacja ma zajmować się także wspieraniem inicjatyw naukowych podejmowanych na uniwersytecie (głównie poprzez dofinansowywanie projektów naukowych, programów badawczo-rozwojowych etc.) oraz organizowaniem platform edukacyjnych czy wizyt akademickich pracowników warszawskiej uczelni w amerykańskich instytucjach. AFUW stara się również doceniać wybitną działalność naukową absolwentów UW pracujących w USA. W tym celu ustanowiła nagrodę przyznawaną zasłużonym badaczom przez władze UW i AFUW. Po raz pierwszy wręczono ją rok temu.

Tegorocznym laureatem został prof. Władek Minor. Ten działający na pograniczu biologii, fizyki i chemii naukowiec w 1977 roku zdobył stopień doktora na Wydziale Fizyki UW. W latach 1969–1985 był pracownikiem tej jednostki. Obecnie jest profesorem wykładającym w Departamencie Fizjologii Molekularnej i Biologii Strukturalnej University of Virginia (Charlottesville). Kieruje także laboratorium biologii strukturalnej Władek Minor’s Laboratory, w ramach którego do współpracy zaprasza także wielu naukowców z Polski.

Do jego osiągnięć naukowych zaliczyć można m.in. współautorstwo zestawu programów krystalograficznych, udział w dziesiątkach konferencji i seminariów organizowanych w Europie, Azji i obu Amerykach, zdobycie nagród Edlich-Henderson Inventor, ASEA i Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Jest członkiem rad takich instytucji jak Center for Structural Genomics of Infectious Disease czy NIH Midwest Center for Structural Genomics.

Nagrodę UW-AFUW 2018 wręczono podczas uroczystego spotkania absolwentów i przyjaciół UW w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie.

Źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)