Aktualności
Życie akademickie
22 Października
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2021-10-22

Prof. Zygmunt Litwińczuk doktorem honoris causa ZUT

Senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie uhonorował tytułem doktora honoris causa byłego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Zygmunta Litwińczuka. Uroczystość odbyła się 22 października na Wydziale Elektrycznym szczecińskiej uczelni.

Senat uczelni, podczas posiedzenia, które odbyło się w czerwcu ubiegłego roku, podjął uchwałę o nadaniu najwyższej godności akademickiej prof. Zygmuntowi Litwińczukowi „w uznaniu jego nieprzeciętnych osiągnięć naukowych i organizacyjnych, ogromnego wkładu w rozwój i promocję badań, w szczególności za zasługi dla Akademii Rolniczej i ZUT w zakresie współpracy i kształcenia kadry naukowej”. Dla byłego rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie to już czwarty tytuł doktora honoris causa. Wcześniej przyznały mu go: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach (2008), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2013), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (2016).

Prof. Zygmunt Litwińczuk to autorytet naukowy w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika, zwłaszcza hodowli bydła. Ukończył studia na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie (obecny Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Stopień doktora nauk rolniczych uzyskał w 1976 r., zaś doktora habilitowanego – w 1981 r. W roku 1995 roku otrzymał nominację profesorską.

Jego działalność naukowa dotyczy między innymi zagadnień z zakresu hodowli bydła i oceny jakości produktów zwierzęcych. Przyczynił się do restytucji rodzimej rasy bydła białogrzbietego. Jest autorem ponad 700 opracowań naukowych. Z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie związany był zawodowo od 1971 roku, gdy zaczął pracę w Zakładzie Hodowli Bydła. W latach 2016–2020 pełnił funkcję rektora lubelskiej uczelni. Wykładał również na Akademii Podlaskiej i powołanym na jej bazie Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W latach 1992–2002 kierował tam Katedrą Hodowli Bydła i Oceny Mleka.

Był prezesem Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego (2007–2013) i członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (1997–2016). Został wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), medalami: im. T. Vetulaniego (2007) i im. Prof. M. Oczapowskiego (2017).

Prof. Zygmunt Litwińczuk jest 60. doktorem honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Slawko 27.10.2021 15:27

    A może ktoś mi przypomni ileż to doktorantów w ostatnim dziesięcioleciu wypromował pan Zygmunt? Ilu habilitował? Coś marnie to wygląda...