Aktualności
Życie akademickie
30 Stycznia
Opublikowano: 2017-01-30

Program stażowy „Energia dla przyszłości” wkracza w decydującą fazę

Od lutego br. 21 uczestników programu stażowego rozpocznie półroczne staże w trzech spółkach z branży energetycznej. Siedmioro spośród najzdolniejszych studentów i absolwentów uczelni technicznych trafi do różnych departamentów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Podsumowanie kolejnego etapu stażu odbyło się w Muzeum Gazownictwa w siedzibie PGNiG SA.

Program „Energia dla przyszłości” rozpoczął się dla zakwalifikowanych uczestników w październiku 2016 roku miesięcznym stażem w wybranych departamentach Ministerstwa Energii. Następnie trafili oni na miesięczne staże rotacyjne w wybranych departamentach i działach poszczególnych spółek – PGNiG SA, PGE Polskiej Grupy Energetycznej i PKN Orlen. W tym czasie mieli możliwość zapoznania się z działalnością każdej z nich. Opiekowali się nimi doświadczeni i przeszkoleni eksperci.

Wyjątkowa okazja do zebrania doświadczenia

– Korzystajcie z tego stażu tak intensywnie, jak tylko dacie radę. Konkurujemy o was z dwiema innymi spółkami i chcemy stworzyć wam najlepsze warunki do rozwoju – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA podczas spotkania ze stażystami w Muzeum Gazownictwa. Gościem wydarzenia był także Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Uczestnicy programu „Energia dla przyszłości” zaprezentowali projekty, przy których pracowali w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a także plany na kolejny etap stażu. Wysoko ocenili możliwość zdobywania wiedzy bezpośrednio od doświadczonych pracowników.

W lutym stażyści rozpoczną staż właściwy we wcześniej wybranej przez siebie spółce, gdzie przepracują pół roku. Na zakończenie powrócą na dwa miesiące do Ministerstwa Energii. Najlepsi mogą otrzymać oferty zatrudnienia.

Ten program stażowy to niepowtarzalna okazja do poznania w krótkim czasie kilku spółek energetycznych od środkaoceniła Paulina Kateusz, która studiuje energetykę na Politechnice Warszawskiej, jest też studentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przez najbliższe pół roku będzie zdobywać doświadczenie w Oddziale Obrotu Hurtowego PGNiG SA.

Staże jak Rajd Dakar

Mamy możliwość spojrzenia na sektor energetyki w Polsce z punktu widzenia ministerstwa oraz podległych mu spółek, obserwowania zachodzących na rynku procesów i sposobów podejścia do rożnych wyzwań. Zostaliśmy zaangażowani w tworzenie tych rozwiązań – wyjaśnił Karol Basiński, absolwent automatyki i robotyki oraz elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Najbliższe sześć miesięcy przepracuje w Dziale Zarządzania Projektami Departamentu Strategii PGNiG SA. Porównał program stażowy do Rajdu Dakar. – Jest wyjątkowy i długodystansowy. Na płaskich etapach na każdym postoju czeka obsługa rajdu w postaci doświadczonych pracowników. Ale teraz mamy przed sobą najtrudniejszy etap, który można porównać do wjazdu w Andy. Każdy, kto dojedzie do mety, będzie zwycięzcą – powiedział podczas podsumowania.

W programie stażowym „Energia dla przyszłości” bierze udział 21 studentów i absolwentów uczelni technicznych wybranych spośród blisko 200 kandydatów. Założeniem programu jest umożliwienie im poznania w praktyce różnych obszarów działalności branży energetycznej – od strategii poprzez sprzedaż do badań i rozwoju – co ma przyczynić się do budowania zaplecza kadrowego dla polskiej energetyki.

 

Na fot.: Podczas podsumowanie kolejnego etapu programu „Energia dla przyszłości” w Muzeum Gazownictwa uczestnicy zaprezentowali projekty, przy których pracowali w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a także plany na kolejny etap stażu. Wysoko ocenili możliwość zdobywania wiedzy bezpośrednio od doświadczonych pracowników.

Dyskusja (0 komentarzy)