Aktualności
Życie akademickie
09 Września
Opublikowano: 2022-09-09

Program stypendialny dla młodych innowatorów z Podkarpacia

Modele pojazdów zdalnie sterowanych, elementy odzieży inteligentnej czy makiety architektoniczne – to tylko niektóre projekty, które mogą być zrealizowane w ramach programu preinkubacji i bonów konstruktorskich. Na swoje innowacyjne pomysły studenckie zespoły z Podkarpacia mogą otrzymać nawet 15 tys. zł dofinansowania.

ProtoStarter to program preinkubacji i bonów konstruktorskich skierowany do osób z Podkarpacia w wieku 16–35 lat, które chcą otrzymać dofinansowanie na realizację swoich innowacyjnych projektów. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie tzw. Karty Projektu, czyli formularza, w którym członkowie zespołu opiszą swoją wizję prototypu.

Osoby, które zakwalifikują się do programu, stają się rezydentami i mogą korzystać z szerokiej oferty pracowni PCI ProtoLab. Otoczymy ich wsparciem mentorów i zapewnimy kreatywne szkolenia, które wzmocnią ich umiejętności miękkie oraz zapewnią wiedzę konieczną do budowy i dalszego rozwoju prototypu – zapowiada Anna Piorun, koordynator ds. preinkubacji Podkarpackiego Centrum Innowacji.

W ramach programu uczestnicy, którzy wypracują wstępne koncepcje projektowe, mogą starać się o dofinansowanie swojego prototypu.  Niezbędne jest do tego przygotowanie budżetu, harmonogramu i szczegółowej analizy projektu. Dokumenty te zostaną przekazane do Komisji Oceny Projektów.

Zweryfikuje ona m.in. założenia techniczne projektu, poziom innowacyjności, realność wykonania czy też zapotrzebowanie rynkowe na dany produkt lub usługę. Każdy zespół, którego projekt uzyska wymaganą liczbę punktów, otrzyma bon konstruktorski na zakup produktów lub usług, koniecznych do budowy prototypu. Maksymalna kwota stypendium to 15 tys. zł – dodaje Anna Piorun.

Celem programu jest budowa prototypu funkcjonalnego, gotowego do urynkowienia i komercjalizacji w województwie podkarpackim. Na każdym etapie pracy zespół projektowy może korzystać z pracowni PCI ProtoLab, które wyposażone są w specjalistyczne narzędzia typu skanery 3D, frezarki, plotery laserowe, drukarki 3D, itp.

Bardzo zależy nam na tym, aby jak najwięcej młodych osób, które posiadają pomysły na innowacyjne rozwiązania, zgłosiło się do programu. Szybkie prototypowanie i możliwość tworzenia skomplikowanych elementów inżynieryjnych jest możliwe nawet dla tych, którzy nie mają umiejętności technicznych i manualnych. Obecnie prototypowanie 3D staje się powszechną umiejętnością, a uniwersalność narzędzi znacznie ułatwia ten proces – podsumowuje Anna Piorun.

Nabór do programu „ProtoStarter” będzie miał charakter ciągły, do wyczerpania alokacji środków. Informacje dotyczące inicjatywy dostępne są na stronie internetowej Podkarpackiego Centrum Innowacji.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)