Aktualności
Życie akademickie
28 Grudnia
Źródło: Consultor
Opublikowano: 2018-12-28

Projekt Infocentrum UP w Poznaniu

Funkcjonalny, z atrakcyjnymi przestrzeniami wspólnymi oraz ze stylistycznym umiarem nawiązujący do architektury istniejącego modernistycznego kampusu – taki będzie budynek Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pomieści m.in. bibliotekę, czytelnię, salę widowiskową oraz pomieszczenia dydaktyczne.

Wielkopolska uczelnia przeprowadziła konkurs na „Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dotyczącej budynku Infocentrum zlokalizowanego na terenie Kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy ul. Wojska Polskiego i Wołyńskiej” we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Poznaniu. Złożono 34 prace konkursowe, które reprezentowały szeroki wachlarz sposobów podejścia do zagadnień stanowiących problematykę konkursu. Autorzy uwzględnili w nich specyficzne wymagania wynikające z dotychczasowego ukształtowania kampusu Uniwersytetu oraz z lokalizacji biblioteki.

Sąd konkursowy do realizacji wybrał projekt opracowany przez Joannę i Michała Kapturczaków z firmy Consultor sp. z o.o. z Poznania. Ponadto przyznano 2 nagrody i 4 wyróżnienia. Zwycięska koncepcja to trzykondygnacyjny budynek o wyrazistej formie nawiązujący do architektury charakterystycznej dla modernizmu lat sześćdziesiątych, dzięki czemu wpisuje się idealnie w wewnętrzną strukturę sąsiadujących budynków. Nowy obiekt zajmować będzie przestrzeń pomiędzy istniejącym na północy Kolegium Gawęckiego a Collegium Maximum, zachowując znajdującą się przed nim przestrzeń zielonego skweru. Przestrzeń zielonego ogrodu towarzyszącemu przejściu z przystanku tramwajowego na teren Kampusu tworzyć będzie atrakcyjną, zintegrowaną przestrzeń wspólną, co stanowi jeden z podstawowych walorów zwycięskiej pracy.

Projekty laureatów będzie można zobaczyć od 7 do 31 stycznia 2019 roku na wystawie pokonkursowej w holu Collegium Maximum.

Iwona Cieślik

Dyskusja (0 komentarzy)