Aktualności
Życie akademickie
10 Kwietnia
Opublikowano: 2019-04-10

Promotor, kelnerka, korepetytor – jak pracują studenci w Krakowie

Gdzie pracują, za jakie stawki, czy mają do czynienia z nieuczciwymi praktykami pracodawców – trwa internetowe badanie, w którym studenci i absolwenci krakowskich uczelni mogą wyrazić swoją opinię na temat pracy podczas studiów. 

Coraz więcej osób rozpoczyna aktywność zawodową w okresie studiów. Niektóre dane pokazują, że już 80% żaków deklaruje pracę zarobkową w czasie nauki. Łączenie pracy ze studiami to jednak nie lada wyzwanie. Jak łatwo się domyślić, pierwsze próby bywają niezbyt satysfakcjonujące, zwłaszcza że zwykle na etapie kształcenia trudno o zatrudnienie w branży związanej z kierunkiem studiów.

Aby lepiej poznać możliwości, dylematy i problemy pracujących studentów, portal Aplikuj.pl przygotował ankietę skierowaną do studentów i absolwentów krakowskich uczelni, którzy pracują lub pracowali w trakcie studiów. Jej celem jest określenie ich sytuacji na lokalnym rynku pracy. Badanie przyniesie odpowiedzi m.in. na pytania, jakie stanowiska preferują młodzi ludzie, jakie są ich pierwsze doświadczenia zawodowe i z jakimi problemami spotyka się większość z nich.

Ankieta online dostępna jest pod adresem: http://ankieta-krakow.aplikuj.pl/. Formularz będzie aktywny do 15 kwietnia. Wyniki posłużą do opracowania kompleksowego raportu na temat rynku pracy w Krakowie, w którym znajdą się porady ekspertów, informacje prawne oraz praktyczne wskazówki zarówno dla studentów, jak i zatrudniających ich pracodawców. Raport pokaże, czy obserwowany spadek bezrobocia, wzrost liczby zawodów deficytowych i poprawa ogólnych warunków zatrudnienia w wielu branżach, przekładają się na doświadczenia studentów. Pozwoli także zarysować perspektywy przed młodymi ludźmi wkraczającymi na krakowski rynek pracy.

Na przełomie maja i czerwca poznamy zostaną wyniki ankiety i organizowanego równolegle z nią konkursu online, w którym krakowscy studenci i absolwenci mogą opowiedzieć najciekawszą, humorystyczną albo taką, która uczy, historię związaną z pracą. Najlepsza wybrana przez redakcję zostanie opublikowana w raporcie, a jej autor otrzyma nagrodę główną – 1000 zł. Z kolei autor pracy konkursowej wybranej w głosowaniu internautów otrzyma nagrodę publiczności – 500 zł. Warto dodać, że każdy głos oddany w konkursie to 1 zł na fundację Anny Dymnej.

Firma Aplikuj.pl organizuje szeroko rozpowszechniane, niekomercyjne inicjatywy aktywizujące środowiska pracownicze i akademickie wspierane przez uczelnie i Urzędy Pracy. W ostatnich miesiącach przeprowadziła m.in. Plebiscyt Absolwent XXI wieku czy Ogólnopolskie badanie jakości rekrutacji.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)