Neuroróżnorodność będzie tematem drugiego spotkania w ramach cyklu „Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne” organizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie. Wśród gości m.in. Dorota Kotas, autorka książki „Cukry”.
Pre/teksty to autorski cykl interwencyjnych spotkań-debat na granicy literatury i nauki. Dotyczą ważnych dla środowiska akademickiego zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym oraz szeroko rozumianym obszarem uzależnień i wykluczenia społecznego. Za pomocą literatury uczestnicy rozmawiają o takich tematach, jak depresja, neuroróżnorodność, uzależnienia (alkohol, narkotyki, seks, media), zaburzenia odżywiania, transpłciowość. Oprócz autorów książek zapraszani są także badacze i eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. z dziedziny socjologii, psychologii, w tym psychoterapii, biblioterapii, którzy wskazują możliwe formy pomocy oferowane przez wspólnotę uniwersytecką. Inicjatywa adresowana jest do studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, ale jednocześnie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66.
Kolejna rozmowa, o neuroróżnorodności, toczyć się będzie wokół książki Doroty Kotas pt. „Cukry”. Pisarka urodzona w Garwolinie studiowała filologię polską i animację kultury w Instytucie Kultury Polskiej oraz socjologię stosowaną i antropologię społeczną w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Za swoją pierwszą książkę pt. „Pustostany” (2019) otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza, Nagrodę Conrada oraz nominację do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. W kwietniu 2021 roku nakładem wydawnictwa Cyranka ukazała się jej druga książka pt. „Cukry”. W 2021 roku otrzymała stypendium im. Bogny Olszewskiej, w ramach którego współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa w obszarze neuroróżnorodności. Obecnie jest stypendystką miasta st. Warszawy w kategorii literatura. Jest osobą neuroatypową.
W spotkaniu, oprócz autorki, weźmie udział także dr Mateusz Płatos z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprezes Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”. Prowadzi badania nad doświadczeniami osób w spektrum autyzmu w bliskich relacjach, nowoczesnymi metodami wsparcia tej grupy, a także społecznymi aspektami neuroróżnorodności. Doświadczenie zdobywał m.in. w Center for Autism Research and Treatment na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Redaktor i współautor raportu „Ogólnopolski Spis Autyzmu. Sytuacja młodzieży i dorosłych z autyzmem w Polsce”.
Dyskusja pt. „O neuroróżnorodności” odbędzie się w poniedziałek, 21 listopada, o godz. 18:00 w BUW. Relacja z inauguracyjnego spotkania („O biblioterapii i dlaczego nie wszystko będzie dobrze”) jest już dostępna na kanale YouTube. Kolejna rozmowę, z udziałem Jakuba Zająca – autora książki „Halt. Zapiski z domu trzeźwienia”, zaplanowano na 19 grudnia.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy), Patronat medialny sprawuje „Forum Akademickie”.
MK