Aktualności
Życie akademickie
29 Grudnia
Opublikowano: 2023-12-29

Psycholog z APS stworzył przepis na nowe media społecznościowe

Srebrne treści od seniorów zamiast mowy nienawiści – to przepis na internetową komunikację autorstwa badacza z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Naukowiec skupił się na potencjale osób starszych w tworzeniu wartościowego dialogu online.

„Srebrne treści cyfrowe. Starość i mądrość w internetowych social media” – to tytuł najnowszej książki wydanej przez warszawską Akademię Pedagogiki Specjalnej. Podkreśla ona rolę seniorów w zwalczaniu mowy nienawiści w internecie. Autor, psycholog dr Piotr Toczyski, skupił się na potencjale osób starszych w tworzeniu wartościowego dialogu online. Opisuje pozytywne interwencje cyfrowe i zwraca uwagę na potencjał osób starszych dla trwałego wzmocnienia jakości internetowego dyskursu publicznego.

Na kanwie badań World Internet Project, Diagnoza Internetu i Portret Internauty dr Piotr Toczyski przez pięć lat współtworzył przedsięwzięcie blogowe, w ramach którego poddał cyfrowej remediacji ponad pół tysiąca tekstów. Było wśród nich sprawozdanie z pionierskich interwencji suicydologicznych, wyraźnie zbieżnych z wprowadzoną obecnie do Polski metodą aliansów przeciw depresji i zachowaniom samobójczym. Warszawska Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej pomaga zakładać takie społecznościowe alianse zainteresowanym miastom i wsiom w ramach grantów z Trzeciego Programu UE dla Zdrowia. Wzmacnia je bezpłatnym programem iFightDepression MESUR dla osób uchodźczych z Ukrainy, sfinansowanym z unijnej inicjatywy EU4Health. To jedna z wielu pozytywnych interwencji cyfrowych, które APS realizuje jako najstarsza polska uczelnia pedagogiczna.

Mówi się, że internet to śmietnik i ściek przepełniony nienawiścią, uzależniający dzieci i młodzież. Nasza pozytywna interwencja cyfrowa o srebrnych treściach wykazała, że możliwe jest napełnienie internetowej przestrzeni społecznościowej mądrością starszych twórców – przekonuje dr Piotr Toczyski, pełnomocnik rektora APS do spraw komunikacji strategicznej i rozwojowej. – Wiedza i doświadczenie osób starszych kierują treści cyfrowe ku mądrości. Możemy mieć dzięki nim w internecie do czynienia z prawdą, dobrem i pięknem w znacznie większym stopniu niż dzięki masowo produkowanym facebookowym i instagramowym rolkom – dodaje.

„Srebrne treści cyfrowe” napisał w ślad za badaniami, które prowadził od 2007 roku. W latach 2012–2017 w ramach jednego z wątków tego badania udało się wygenerować poczytny blog odwiedzony dwa miliony razy przez internetową społeczność. Badanie wykazało, że zasadnicza dla powodzenia srebrnych treści cyfrowych jest współpraca z użytkownikiem pośredniczącym. Analizowane teksty dotyczą tak ważnych tematów, jak historia pionierskich intuicji suicydologicznych, edukacji o Holokauście i pojednania polsko-niemieckiego w ramach programu Europa-Kontakt.

W modelu srebrnych treści cyfrowych tkwi potencjał budowania dialogu między pokoleniami, transferu wiedzy i doświadczeń, przezwyciężania samotności – zapewnia dr Toczyski.

Tytułowe srebrne treści oznaczają mądry wkład, który do internetu wnoszą osoby starsze. Jednym z bohaterów publikacji jest zmarły w 2020 r. prof. Andrzej Jaczewski, pediatra i lekarz medycyny szkolnej, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a w młodości uczestnik Szarych Szeregów i ordynator w szpitalu w Gorlicach. Internetowe teksty z jego obszernym wkładem jako lekarza i pedagoga pedagogów cieszyły się przez lata niezwykłą popularnością w polskim internecie.

Książkę „Srebrne treści cyfrowe. Starość i mądrość w internetowych social media” wydało i dystrybuuje Wydawnictwo APS.

GaL

Dyskusja (0 komentarzy)