Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczął obchody 120-lecia istnienia psychologii jako dyscypliny naukowej na najstarszej polskiej uczelni. Z tej okazji dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej prof. Władysława Heinricha, założyciela pionierskiej Pracowni Psychologii Doświadczalnej.
Za formalny początek istnienia dziedziny psychologii na UJ uważa się utworzenie w 1903 roku przez prof. Władysława Heinricha Pracowni Psychologii Doświadczanej. To jej spadkobiercą w linii prostej jest dzisiejszy Instytut Psychologii UJ. Podczas uroczystej inauguracji obchodów jubileuszu prof. Przemysław Bąbel, dyrektor IP UJ, wskazał, jak duże zmiany zaszły w okresie ostatnich kilku dekad. O ile jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku krakowska psychologia należała do polskiej czołówki, to w ograniczonym stopniu brała udział w światowym obiegu naukowym.
Ćwierć wieku później Instytut Psychologii UJ, zatrudniający 70 badaczy i badaczek z Polski i ze świata, publikuje ponad 140 prac rocznie, z czego ponad 130 indeksowanych na liście JCR. Realizujemy 60 grantów na łączną kwotę 81,5 mln złotych, a w szczytowym momencie prowadziliśmy ich blisko sto. Jesteśmy częścią wielu projektów międzynarodowych. Nasze artykuły cytowane są na całym świecie. Mamy też trzy własne programy popularnonaukowe – wyliczał prof. Bąbel.
Warto też dodać, że psychologia na UJ, jako jedna z czterech w Polsce, uzyskała w ostatniej ewaluacji kategorię naukową A+.
Nie tylko laboratoria
Za sprawą przeprowadzki do nowego budynku przy ul. Ingardena 6 krakowscy psycholodzy mają do dyspozycji 15 nowoczesnych i świetnie wyposażonych laboratoriów.
Mamy także coś głębszego – udało nam się zbudować społeczność. Tworzą ją naukowcy i naukowczynie, doktorantki i doktoranci, studenci i studentki, pracownicy i pracownice administracji oraz obsługi budynku – mówił prof. Bąbel.
Ważną częścią obchodów jubileuszu jest zorganizowana z tej okazji wystawa. Ekspozycja prezentuje historię zainicjowanych 120 lat temu przez prof. Władysława Heinricha eksperymentalnych badań psychologicznych.
Na osi czasu zwiedzający mogą zapoznać się z historią psychologii na UJ (ilustrowaną materiałami archiwalnymi) oraz z sylwetkami badaczek i badaczy, których uznaje się za fundatorów krakowskiej i polskiej psychologii. Wśród nich są m.in. prof. Stefan Szuman, prof. Maria Einhorn-Susułowska, prof. Maria Przetacznik-Gierowska i prof. Jan Kaiser. Byli pionierami w swoich czasach, a łączyły ich szerokie horyzonty intelektualne i badawcze – zachęca do odwiedzin gmachu przy Ingardena 6 dr Arkadiusz Białek, który kierował powstaniem wystawy.
Na kolejnych piętrach zaprezentowano tematykę badań, które współcześnie prowadzone są w Instytucie. Wybrane elementy ekspozycji zostały bardziej szczegółowo omówione na stronie internetowej 120.psychologia.uj.edu.pl. Można się z nimi zapoznać, odwiedzając wystawę i skanując kod QR.
Wystawa poświęcona 120-leciu psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim czynna jest od 18 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 19:00 w Instytucie Psychologii UJ przy ul. Ingardena 6 w Krakowie. Ekspozycję zlokalizowano w holu na parterze i pierwszym piętrze oraz na głównej klatce schodowej pomiędzy trzecią i szóstą kondygnacją. Wstęp wolny, nie jest wymagana rejestracja.
Obchody jubileuszu 120 lat psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim potrwają do końca roku. Wśród zaplanowanych wydarzeń są: piknik (czerwiec), konferencja naukowa (we wrześniu) oraz wydarzenia popularnonaukowe. Patronem medialnym obchodów jest „Forum Akademickie”.
źródło: UJ