Pasieka IMMUNO to nowy projekt realizowany na Uniwersytecie Szczecińskim. W jego ramach naukowcy, oprócz prowadzenia badań, będą też realizowali działalność edukacyjną i proekologiczną. Będzie też można podejrzeć życie pszczół wewnątrz ula.
Pasieka IMMUNO została założona w marcu tego roku na terenie Międzynarodowego Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach. Inicjatorką przedsięwzięcia jest dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej z Instytutu Biologii USz.
W skład pasieki wchodzi pięć uli, które zamieszkują pszczoły linii Buckfast (łac. Apis mellifera buckfast-hybrid). Linia ta została sztucznie stworzona przez człowieka w wyniku krzyżowania wielu ras europejskich i afrykańskich celem uzyskania najbardziej pożądanych cech w hodowli – wyjaśnia liderka Zespołu Immunologii Doświadczalnej i Immunobiologii Chorób Zakaźnych i Nowotworowych „IMMUNO”.
Pasieka posłuży naukowcom Uniwersytetu Szczecińskiego do prowadzenia badań na temat oceny zdolności immunomodulacyjnych i przeciwnowotworowych jadu pszczelego. Będzie również miejscem ich działalności edukacyjnej i proekologicznej. Na stronie internetowej projektu (https://pszczola.usz.edu.pl/), oprócz treści edukacyjnych, w tym pszczelich ciekawostek, artykułów o roli pszczół i jak je wspierać, planując swoje ogrody, zamieszczane są wiadomości na temat prowadzonych warsztatów, a także szczegółowe informacje dotyczące prac realizowanych przez zespół badawczy. Wkrótce ruszy także platforma „PASIEKA TV”, która będzie transmitować życie pszczół wewnątrz ula przez cały rok.
MK, źródło: USz