Jan „Ptaszyn” Wróblewski, muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, odebrał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się 27 marca w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Senat uczelni podjął uchwałę o nadaniu Maestro Janowi Stanisławowi Wróblewskiemu pseud. Ptaszyn tytułu doktora honoris causa w uznaniu wybitnego dorobku artystycznego w dziedzinie muzyki jazzowej, honorując jego twórczy wkład i szczególne zasługi dla rozwoju kultury muzycznej i życia artystycznego oraz dla promocji polskiej muzyki jazzowej za granicą. Doceniono także wieloletnie działania „Ptaszyna” na rzecz krzewienia wiedzy o muzyce jazzowej.
Wróblewski, saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta i dziennikarz radiowy, urodził się w 1936 roku w Kaliszu. Kształcił się w miejscowej Szkole Muzycznej II st. (w klasie klarnetu i fortepianu), a następnie studiował na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej. Na profesjonalnej scenie jazzowej zadebiutował w 1956 roku podczas Festiwalu Jazzowego w Sopocie, występując z sekstetem Krzysztofa Komedy. W 1958 roku, jako członek orkiestry International Newport Band, wyjechał do USA na festiwal w Newport. Solistą bandu był Louis Armstrong. Po powrocie związał się z zespołem Jazz Believers, a następnie z grupą Andrzeja Kurylewicza – Moderniści. Współpracował z radiowym zespołem Jerzego Miliana, All Stars Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza, z Poznańską Piętnastką Radiową kierowaną przez Zygmunta Mahlika. Prowadził własne zespoły: Kwintet Poznański, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Grand Standard Orchestrę. W 1973 roku wspólnie z Wojciechem Karolakiem utworzył zespół Mainstream, a następnie Kwartet.
W latach osiemdziesiątych prowadził kilka formacji, w tym New Presentation, współpracując m.in. z Wojciechem Niedzielą, Robertem Majewskim, Jakubem Stankiewiczem, Dariuszem Oleszkiewiczem, Bogdanem Hołownią, Kazimierzem Jonkiszem, Jarosławem Śmietaną, Henrykiem Majewskim. Od lat dziewięćdziesiątych prowadzi własny kwartet oraz sekstet. Wielokrotnie występował i nagrywał z Ewą Bem, Lorą Szafran i Ali Babkami.
Jest autorem muzyki filmowej, kilkuset kompozycji, w tym koncertów klasycznych, nagrał ponad 40 płyt. Od 1970 r. prowadzi własną audycję Trzy kwadranse jazzu w Programie 3 Polskiego Radia.
MK, źródło: AMuzWr