Aktualności
Życie akademickie
20 Grudnia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2022-12-20

PWr zacieśnia współpracę z Collins Aerospace Wrocław

Wspólne prowadzenie prac rozwojowych i komercjalizacja wyników badań, organizacja staży, szkoleń i specjalistycznych kursów oraz praktyk studenckich to główne założenia umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską i firmą Collins Aerospace Wrocław. 

Porozumienie w tej sprawie podpisali: prof. Dariusz Łydżba – prorektor ds. współpracy, Paweł Pałubiński – dyrektor generalny i prezes zarządu Collins Aerospace Wrocław oraz Anna Szewczyk – dyrektorka Centrum Inżynierii i Technologii, Collins Aerospace Wrocław.

Umowa o współpracy zakłada m.in. prowadzenie wspólnych prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, inicjowanie i uczestniczenie w konsorcjach i klastrach krajowych oraz międzynarodowych, komercjalizację rozwiązań powstałych w wyniku realizacji wspólnych projektów, organizowanie i udział w szkoleniach, kursach specjalistycznych i innych programach edukacyjnych oraz trzymiesięczne praktyki studenckie.

Collins Aerospace Wrocław jest liderem w zakresie zaawansowanych technologicznie i inteligentnych rozwiązań dla globalnego przemysłu lotniczego i obronnego. Od wielu lat współpracuje z wydziałami: Mechanicznym i Mechaniczno-Energetycznym oraz Biurem Karier PWr. Wspólnie z W10 realizowany jest m.in. program studiów naprzemiennych (obecnie trwa jego druga edycja). Firma organizuje również program Collins Starter skierowany do absolwentów i studentów PWr, dzięki któremu mogą oni bez doświadczenia rozpocząć pracę w firmie pod opieką mentora. Wspiera także politechniczne koła naukowe: Akademicki Klub Lotniczy i PWr Aerospace. W przyszłości firma chce także objąć patronatem kierunek lotnictwo i kosmonautyka prowadzony na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.

Nasza współpraca wymagała sformalizowania i z niecierpliwością czekam, aż nasi inżynierowie będą mogli rozpocząć współpracę z wydziałami dzieląc się swoją wiedzą. Dla nas bardzo ważne jest kształcenie inżynierów na kierunku lotniczym, bo w przyszłości pomogą nam w tworzeniu nowych technologii w lotnictwie – podkreśliła Anna Szewczyk, dyrektorka Centrum Inżynierii i Technologii Collins Aerospace Wrocław. – Obecnie nasze centrum pracuje nad technologiami wodorowymi, które powoli wkraczają do branży, ale potrzebuje specjalistów w tym zakresie, których obecnie na rynku nie ma. To bardzo duży obszar, w których możemy zacząć współpracę – dodała.

W Collins Aerospace Wrocław pracuje ponad 1200 osób. Funkcjonują tam trzy działy: Napraw i Remontów, Centrum Inżynieryjne oraz Produkcji Nowych Komponentów. Wrocławski zakład zajmuje się konstruowaniem, wytwarzaniem oraz serwisowaniem, specjalizuje się w systemach, a także elementach układów hydraulicznych i pneumatycznych stosowanych w systemach: paliwowych, zarządzania powietrzem w kabinie, bezpieczeństwa i sterowania samolotem. Części produkowane i naprawiane we Wrocławiu są dostarczane do wszystkich największych producentów samolotów i są obecne w większości współczesnych statków powietrznych.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)