Aktualności
Życie akademickie
04 Września
Źródło: www.zachod.pl
Opublikowano: 2017-09-04

PWSZ w Sulechowie w strukturach UZ

Od 1 września Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie jest Zamiejscowym Wydziałem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Funkcjonowała jako samodzielna placówka od 1998 roku, kiedy w Polsce zaczęły powstawać tego typu uczelnie.

Jak poinformowała w czwartek rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, dziekanem Wydziału Zamiejscowego i pełnomocnikiem rektora ds. jego integracji z UZ będzie dotychczasowy rektor PWSZ prof. Marian Miłek.

– Niemal wszyscy pracownicy PWSZ pozostają na dotychczasowych miejscach pracy i swoje zadania będą wykonywać w Sulechowie. Zmiana może dotyczyć jednostkowych przypadków. Natomiast studenci automatycznie stają się studentami Uniwersytetu Zielonogórskiego. Absolwenci PWSZ, którzy obronią się po 1 września br. otrzymają już dyplomy Uniwersytetu – powiedziała Sapeńko.

Historia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie sięga 1998 roku. Początkowo działała pod szyldem Wyższej Szkoły Zawodowej Administracji Publicznej. W minionym roku akademickim na sześciu kierunkach studiowało tam ok. 400 studentów. Sulechowską PWSZ ukończyło ponad 8 tys. osób.

Włączenie sulechowskiej PWSZ do UZ jest konsekwencją kwietniowego porozumienia władz obu uczelni, wyrażonego uchwałami ich senatów oraz zgody na taki ruch wydanej przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina.

Rzecznik UZ wyjaśniła, że celem fuzji jest zwiększenie potencjału naukowego i poprawa sytuacji finansowej szkolnictwa wyższego w regionie. Po połączeniu przez najbliższe pięć lat uczelnie zachowają dotację na stałym poziomie, a do tego będzie ona zwiększona o 3%.

PWSZ w Sulechowie wnosi do UZ nowoczesną bazę badawczą skupioną wokół Centrum Energetyki Odnawialnej i Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku.

W Sulechowie nadal studenci będą kształcić się na dotychczasowych kierunkach, takich jak: administracja, energetyka, gospodarka i rozwój zrównoważony, ogrodnictwo, technologia żywności i żywienie człowieka, turystyka i rekreacja, żywienie człowieka i dietoterapia.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)