Pytony królewskie, którymi opiekuje się Studenckie Koło Naukowe Mephitis na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, mają nowe terrarium. Kompleks, który powstał w Katedrze Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, składa się z dwóch części: paludarium i terrarium.
Paludarium to otwarte terrarium z roślinami. Wszystkie pochodzą z Ameryki Południowej, więc mają stworzony odpowiedni mikroklimat.
– Jest tam zbiornik wody stojącej, w typie takich, jakie są w dżungli amazońskiej. Żyje w nim kilka gatunków ryb: smukleń pryskacz, lśniącooczka i zwinnik Armstronga oraz raki Cambarellus patzuatense. Dzięki systemowi zraszania, automatycznych dysz i filtrów, w paludarium pada deszcz – rośliny czerpią wodę z mgły, która osadza się na szklanych ścianach, liściach, gałęziach – tłumaczy dr Tomasz Piasecki i zdradza, jakie rośliny można obejrzeć w paludarium. To m.in. vanillia panifolia, czyli wanilia płaskolistna, pnącze z rodziny storczykowatych, z której owoców uzyskuje się wanilię. W królestwie Azteków, obejmującym m.in. tereny dzisiejszego Meksyku, kwiatami tego gatunku płacono podatki. Dla Europy wanilię odkryli w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy – Aztekowie poczęstowali przybyszów napojem zwanym tlilxochitl, czyli czekoladą, w której maczano laski wanilii. Nazwy vaynilla (mały strączek) użył jako pierwszy w 1658 roku przyrodnik Willem Piso, ale rozpowszechnił ją botanik, ojciec Charles Plumier – w 1703 roku.
W paludarium można podziwiać także kilka odmian oplątowy, epifitu (tillandsia), czy rośliny z gatunku ananasowców (neoregelia). Część z roślinami z Ameryki Południowej jest jednak swoistą ozdobą kluczowego terrarium, przygotowanego specjalnie dla trzech pytonów królewskich, które żyją pod opieką dr Tomasza Piaseckiego i Studenckiego Koła Naukowego Mephitis.
– W paludarium mamy środowisko charakterystyczne dla Ameryki Południowej, a w terrarium dla Afryki, skąd pochodzą pytony. Nasze węże zyskały bardzo dobre warunki życia. Terrarium na 2 metry długości, 1,5 wysokości i 80 centymetrów głębokości. Węże mają odpowiedni wystrój, basen z wodą, a terrarium jest w pełni zautomatyzowane – automatycznie kontrolowana jest temperatura, wilgotność i sterowanie światłem, tak, aby zachować warunki dnia i nocy. W środku jest zainstalowana kamera, więc po podłączeniu do wi-fi będzie można podglądać życie węży w terrarium.
Pyton królewski osiąga długość do 2 metrów, może ważyć do 2 kilogramów. Większość czasu za dnia spędza na ziemi lub w norach. Pytony aktywne są głównie nocą, wtedy też większość czasu spędzają na drzewach, szczególnie samce. Na wolności żyją w Afryce Zachodniej i Środkowej, od Senegalu po Sudan i Ugandę. W niewoli mogą dożyć nawet 25 lat. Te, którymi opiekuje się SKN Mephitis mają 5, 8 i 9 lat. To dwie samice i samiec. Terrarium i paludarium będą wykorzystywane do zajęć dydaktycznych ze studentami.
– Jeśli nauczyciel biologii z jakiejś szkoły zadzwoni do z pytaniem, czy pomożemy mu w lekcji o gadach, to oczywiście zapraszamy go z uczniami. Nasze terrarium to promocja, a właściwie odzwierciedlenie pracy ambulatorium weterynaryjnego w Katedrze Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych, które leczy zwierzęta egzotyczne – ptaki, ssaki, gady i płazy – dodaje dr Piasecki.
Budowa kompleksu terrarium, paludarium oraz przebudowa holu w Katedrze została sfinansowana ze środków Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego KNOW, środków ogólnych uczelni oraz własnych Katedry. Terrarium i paludarium wykonała firma Akwa-terra.pl absolwenta biologii na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt Tomasza Czewronajcio.
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu