Aktualności
Życie akademickie
13 Czerwca
Fot. Stefan Ciechan FA
Opublikowano: 2017-06-13

Rankingi kierunków studiów są ważniejsze od rankingów uczelni

Gdybym był maturzystą, zwracałabym uwagę na rankingi kierunków studiów niż uczelni, gdyż nawet najlepsze uczelnie miewają gorsze kierunki – mówi prof. Michał Kleiber, szef kapituły Rankingu Szkół Wyższych 2017.

Ranking po raz 18. przygotowała Fundacja Edukacyjna “Perspektywy”. Na pierwszym miejscu Rankingu Uczelni Akademickich znalazły się ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, przy czym UW uzyskał 100 proc. we wskaźniku rankingowym, zaś UJ 99,9 proc. Trzecie miejsce w Rankingu zajęła Politechnika Warszawska (86 proc.), która awansowała do pierwszej trójki rankingu z czwartego miejsca. Twórcy rankingu ocenili również 68 kierunków studiów, o 21 więcej niż rok wcześniej. Według rankingu: 17 najlepszych kierunków prowadzi Uniwersytet Warszawski, 15 z nich Uniwersytet Jagielloński, a 13 – Politechnika Warszawska.

“Większe znaczenie przypisujemy w tej chwili rankingowi kierunków niż rankingowi uczelni” – powiedział przewodniczący kapituły rankingu prof. Michał Kleiber. – “Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach nawet najlepsze uczelnie mają kierunki lepsze i gorsze. A przecież z punktu widzenia absolwentów szkół średnich ważny jest kierunek” – stwierdził. Jak tłumaczy, z tego powodu dla rankingu kierunków wypracowano specjalną metodologię. “W pewnym sensie jest on potem sumowany w rankingi uczelni. Jednak wydaje mi się, że gdybym był dzisiaj maturzystą, to patrzyłbym raczej na rankingi kierunków niż uczelni” – zaznaczył prof. Kleiber.

Według twórców rankingu, o ewolucji spojrzenia na rolę edukacji wyższej stanowi również wprowadzenie do rankingu nowego wskaźnika: “ekonomiczne losy absolwentów”, przygotowanego w oparciu o badanie przeprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie danych ZUS. “W krajach o dojrzałej gospodarce rynkowej, takich jak USA, kryterium to pełni kluczową rolę w ocenie uczelni – jeśli absolwent dużo zarabia, to znaczy, że uczelnia była dobra” – zwraca uwagę prof. Kleiber. – “My jeszcze nie jesteśmy tak daleko. Wskaźnikowi temu przypisujemy wagę 6 proc., uważamy jednak, że jest on bardzo istotny” – mówi przewodniczący kapituły.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: www.ranking.perspektywy.pl

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)