Aktualności
Życie akademickie
03 Lutego
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-02-03

Rankingi, rankingi, rankingi…

Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski to polscy liderzy w najnowszych odsłonach światowych klasyfikacji.

W styczniowej edycji Webometrics Ranking of World Universities, publikowanego przez Cybermatrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej w Madrycie, prym wiodą uniwersytety amerykańskie: Harvard, Stanford oraz Massachusetts Institute of Technology. Tuż za podium znalazł się Uniwersytet Oksfordzki. Na 400. miejscu – Uniwersytet Warszawski, na 411. Uniwersytet Jagielloński, zaś na 501. Politechnika Warszawska. Webometryczny Ranking Uniwersytetów Świata wskazujący na obecność instytucji akademickich i badawczych w Internecie, powstaje na podstawie czterech kryteriów: obecność w sieci (5%), widoczność tamże (50%), cytowalność naukowych gwiazd (10%) i liczba najlepszych publikacji w swoich dyscyplinach (35%).

Ta sama hiszpańska firma opracowuje też Transparent Ranking, w którym pod uwagę brane jest kryterium najchętniej cytowanych naukowców z danej uczelni według bazy Google Scholar. Dane obejmują dziesięć czołowych publicznych profili każdej uczelni. Najlepsza z polskich – Politechnika Warszawska – uplasowała się na 601. pozycji. Wyprzedziła Uniwersytet Mikołaja Kopernika (849.) i Uniwersytet Jagielloński (853.). Na podium rankingu, obejmującego ponad 9 tysięcy uczelni z całego świata, znalazły się: Harvard University, Stanford University i University of California Berkeley. Monopol Amerykanów przełamuje dopiero brytyjski University of Cambridge na 6. miejscu.

W klasyfikacji QS Emerging Europe and Central Asia, tworzonej od 2014 roku przez jedną z trzech najbardziej prestiżowych organizacji rankingowych – Quacquarelli Symonds, uwzględnia się: reputację akademicką, prestiż wśród pracodawców, liczbę studentów przypadających na jednego wykładowcę, liczbę publikacji w przeliczeniu na pracownika naukowego, otwartość na współpracę badawczą z uczelniami z innych krajów, wpływ Internetu, liczbę pracowników z tytułem doktora, liczbę cytowań w przeliczeniu na publikację, liczbę studentów i pracowników z zagranicy. W pierwszej dziesiątce swoją pozycję sprzed roku (6.) obronił Uniwersytet Warszawski. Awans na 7. miejsce (z 14.) zaliczył Uniwersytet Jagielloński, o cztery „oczka” – z 19. na 15. – podskoczyła Politechnika Warszawska. W sumie sklasyfikowano 300 szkół wyższych z krajów rozwijającej się Europy i centralnej Azji, w tym 23 polskie (o 4 więcej niż przed rokiem). Czołówkę tworzą uczelnie rosyjskie: Uniwersytet im. M. Łomonosowa w Moskwie, Nowosybirski Uniwersytet Państwowy i Petersburski Uniwersytet Państwowy, który trzecią pozycję dzieli z Uniwersytetem Karola w Pradze.

MK

Źródło: UMK, PW

Webometrics Ranking of World Universities

Transparent Ranking

QS Emerging Europe and Central Asia

 

Dyskusja (0 komentarzy)