Aktualności
Życie akademickie
06 Kwietnia
Opublikowano: 2022-04-06

„Ready, study!” – nowy sezon podcastu dla maturzystów

Ruszył nowy sezon podcastu ADAMED SmartUP „Ready, study!”. To jedyny podcast poświęcony tematyce studiów, kierowany do nastolatków. Praktycznych porad udzielają studentki i studenci prestiżowych uczelni nie tylko polskich, ale i zagranicznych.

W najbliższych miesiącach tegoroczni maturzyści muszą podjąć szereg ważnych decyzji, czeka ich wiele zmian i wyzwań, nawet jeśli mają już wybraną uczelnię czy kierunek studiów. Aby w pełni cieszyć się statusem studenta trzeba najpierw przejść przez procesy rekrutacyjne, a następnie zrozumieć funkcjonowanie uczelni, która działa na zupełnie innych zasadach niż szkoła średnia. Początkujący studenci i studentki muszą przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości: wykłady, fakultety, ćwiczenia, koła naukowe, konferencje, punkty ECTS… Płynne poruszanie się w świecie akademickim daje dużą szansę na poszerzenie horyzontów i rozwój, jednak pierwsze zetknięcie z nim bywa trudne.

Odpowiedzi na większość pytań i wątpliwości przyniesie nowy sezon podcastu ADAMED SmartUP. To jedyna tego typu audycja dla nastolatków, która jest w pełni poświęcona tematyce studiów. Jak podkreślają twórcy, 10-odcinkowy cykl pozwoli licealistom z pewnością i odwagą podpisać się pod hasłem „Ready, study!”.

Podcast „Ready, study!” to wyjątkowa audycja dedykowana głównie licealistom, która opiera się na doświadczeniach młodych studentów i studentek. Absolwenci programu ADAMED SmartUP, którzy niedawno rozpoczęli studia na prestiżowych uczelniach w kraju i za granicą, wiedzą jak najlepiej przygotować się do tego procesu. Poprosiliśmy ich, aby podzielili się swoimi cennymi poradami i przemyśleniami z osobami z młodszych roczników – mówi Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Jedną z tych, która służy wsparciem, jest Anna Kotańska – stypendystka 3. edycji programu ADAMED SmartUP, obecnie studentka chemii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Kiedy zdawałam na studia miałam dostęp do wszystkich informacji na stronach uniwersytetów, wiedziałam, jak w teorii wygląda proces rekrutacji, jednak najcenniejsze okazały się porady starszych kolegów i koleżanek z mojego liceum, programów naukowych i stypendialnych. Wiem, że wiele osób nie może liczyć na takie wsparcie. Dlatego też z chęcią przyjęłam zaproszenie do odcinka podcastu „Ready, study!” Mam nadzieję, że uda mi się ułatwić licealistom wybór dalszej ścieżki edukacji – przekonuje.

Drugi sezon podcastu, pod nową nazwą „Ready, study!”, poprowadzi Adam Mirek – doktorant inżynierii biomedycznej w Polskiej Akademii Nauk, w wolnych chwilach TikToker popularyzujący naukę. W ostatnim czasie odbył ciekawe rozmowy m.in. ze studentami Uniwersytetu Oksfordzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego czy Uniwersytetu Technicznego w Delfcie, z których powstała 10-odcinkowa audycja. Każdy rozmowa wypełniona jest praktycznymi wskazówkami dla tych, którzy właśnie wybierają się na studia i szukają odpowiedzi w takich kwestiach, jak:

  • Rekrutacja na studia – najlepsze strategie.
  • Studia w Polsce a za granicą – czym się różnią?
  • Kierunek studiów. Tyle możliwości – jak wybrać ten DLA NAS
  • Typy zajęć na studiach – wykłady, ćwiczenia, oguny, fakultety. Różne miejsca zajęć. Jak się w tym połapać?
  • Rodzaje zaliczeń na studiach – czego się spodziewać?
  • Studia standardowe czy interdyscyplinarne?
  • Stypendia – co zrobić, żeby je dostać?
  • Czym są tajemnicze punkty ECTS?
  • Jak rozwijać się naukowo poza szkołą i uczelnią?
  • Idealna ścieżka naukowa – czy w ogóle istnieje?

Jak podkreśla prowadzący, rozmowy przebiegały w przyjaznej atmosferze i mają formę luźnej wymiany doświadczeń, opinii i poglądów dotyczących studiów z absolwentami programu ADAMED SmartUP.

Podcast stanowi idealnie wyważoną i skomponowaną pigułkę wiedzy dotyczącej studiów i studiowania skierowaną wprost do licealistów. Poruszone są w nim kwestie i rozwiane wątpliwości, które są bardzo bliskie rzeczywistości i temu, z czym mierzą się uczniowie szkół średnich przed wyborem swojej dalszej ścieżki edukacji. Sam chciałbym posłuchać takiego podcastu dziesięć lat temu, kiedy kończyłem liceum! – zapewnia Adam Mirek.

Kolejne odcinki podcastu „Ready, study!” są publikowane co czwartek na kanale YouTube oraz na platformach streamingowych, w tym Spotify.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)