Aktualności
Życie akademickie
06 Października
Fot. Wojciech Wojciechowski
Opublikowano: 2018-10-06

Reaktywacja rzeźby SENSTER

SENSTER, słynna interaktywna rzeźba cybernetyczna z lat 60. XX wieku, autorstwa Edwarda Ihnatowicza, dostała drugie życie. Dzięki staraniom grupy uczonych oraz projektantów, którzy podjęli prace rekonstrukcyjne, rzeźba reaguje na ruch i dźwięk w otoczeniu. 

SENSTER, klasyczna praca  nurtu sztuki mediów, do niedawna uznawany był za dzieło zaginione. Nazwa pochodzi z połączenia słów sensitive (tłum. wrażliwy, czuły) i monster (tłum. potwór). Konstrukcja została wykonana pod koniec lat 60. przez Edwarda Ihnatowicza, rzeźbiarza polskiego pochodzenia pracującego w Londynie. SENSTER został  zaprezentowany publiczności w pawilonie wystawowym Evoluon, należącym do firmy Philips, koncernu, który wsparł powstanie pracy. Rzeźba od połowy lat 70. nie funkcjonowała w swojej pełnej wersji i do dziś pozostawała nieruchoma. Po ponad 40 latach, w kwietniu 2017 roku została zakupiona przez AGH. Po ponad roku prac rekonstrukcyjnych SENSTER będzie prezentowany szerokiej publiczności podczas wystaw, festiwali muzycznych czy w galeriach sztuki nowoczesnej w Polsce i Europie.

Edward Ihnatowicz projektując pracę, zakładał stworzenie rzeźby reagującej ruchem na obecność ludzi w swoim otoczeniu. Zdecydował też, że miękki, organiczny ruch kontrastować będzie ciężarem i rozmiarami dzieła. W ten sposób powstał mierzący ponad pięć metrów szkielet. Stalowy masyw poruszał się zwinnie dzięki zsynchronizowanej pracy sześciu siłowników. Zmianą położenia sterował program komputerowy.

Rekonstrukcja zakładała rewitalizację zniszczonych części dzieła. Po kilkudziesięciu latach SENSTER znów jest w pełni interaktywnym dziełem sztuki. Projekt koordynowany jest przez Wydział Humanistyczny AGH przy współpracy z dwoma innymi wydziałami AGH (Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz  Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) oraz Wydziałem Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 4 października rzeźba dostępna jest dla odwiedzających w laboratorium SENSTER 2.0 przy ul. Reymonta 23 w Krakowie (hala technologiczna, Wydział Odlewnictwa AGH) w godz. 17.00 – 20.00.

Anna Olszewska

Dyskusja (0 komentarzy)