Aktualności
Życie akademickie
06 Marca
Opublikowano: 2020-03-06

Regionalne Centrum ECMO w opolskim USK w światowej lidze

Regionalne Centrum ECMO, działające od ubiegłego roku w strukturze Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, zostało członkiem międzynarodowej organizacji ELSO (Extracorporeal Life Support Organization).

Organizacja ELSO (Extracorporeal Life Support Organization) to założone w 1989 roku międzynarodowe konsorcjum skupiające największe ośrodki i specjalistów zajmujących się leczeniem przy pomocy ECMO w celu dalszego rozwoju pozaustrojowych technik wspomagania funkcji narządów. ELSO stworzono w celu umożliwienia szerokiej międzydyscyplinarnej współpracy pomiędzy przedstawicielami wszystkich dyscyplin medycznych zajmujących się takimi chorymi. Jednym z zadań ELSO jest opracowywanie międzynarodowych wytycznych zastosowania technik pozaustrojowych.

– To dla nas duże wyróżnienie, przystąpiliśmy do Światowej Organizacji Technik Pozaustrojowych ELSO jako trzeci ośrodek w Polsce – mówi dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, kierownik Regionalnego Centrum ECMO. – Przynależność do ELSO pozwoli nam na wymianę doświadczeń, da nam dostęp do światowej bazy danych, pozwoli się szkolić, ale i zaprezentować nasz ośrodek, który ma bardzo dobre wyniki w stosowaniu ECMO.

ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation) jest formą pozaustrojowego (czyli prowadzonego poza organizmem pacjenta) podtrzymywania życia chorego, który znajduje się w stanie skrajnie ciężkim. Obecnie ECMO stosowane jest nie tylko jako wsparcie po zabiegach kardiochirurgicznych, ale także jako metoda wspierająca terapię stanów krytycznych, ratuje pacjentów w stanie ostrej niewydolności oddechowej lub krążeniowej, u których zawodzą konwencjonalne metody. Leczenie polega na natlenianiu krwi i jednoczesnym usuwaniu dwutlenku węgla z wykorzystaniem pozaustrojowego krążenia krwi. ECMO stosowane jest np. u pacjentów w głębokiej hipotermii czy cierpiących na ciężkie schorzenia płuc.

źródło: UO

Dyskusja (0 komentarzy)