Aktualności
Życie akademickie
19 Stycznia
Źródło: UJK
Opublikowano: 2023-01-19

Rektor UJ doktorem honoris causa UJK

Prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uroczystość odbyła się 19 stycznia. 

Prof. Jacek Popiel jest drugim rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został doktorem honoris causa kieleckiej uczelni. We wrześniu 2004 roku pierwszym w historii doktorem honorowym UJK (wtedy Akademii Świętokrzyskiej), został prof. Franciszek Ziejka, ówczesny rektor najstarszej polskiej uczelni.

Prof. Popiel jest profesorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i teatrologii. Z UJ związany zawodowo od 1977 roku. Był dyrektorem Instytutu Polonistyki, a następnie dziekanem Wydziału Polonistyki. Od 2012 do 2020 r. pełnił funkcję prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej. W 2020r. został rektorem UJ. Ponadto przez wiele lat był związany z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego), w której pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego, prorektora i przez dwie kadencje rektora.

Interesuje się historią dramatu i teatru polskiego XIX-XXI wieku, dziejami szkolnictwa teatralnego i edycją naukową tekstów literackich. Jest autorem ponad 200 prac, m.in. 20 książek, w tym 6 indywidualnych, artykułów i recenzji, a także kilku scenariuszy teatralnych. Jego teksty były tłumaczone na język angielski, francuski, włoski i hiszpański. Twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu „Dramaty Narodów”, którego premiera odbyła się w 2005 roku.

Jest wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i przewodniczącym Kolegium Rektorów Szkól Wyższych Krakowa. W 2012 roku za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej oraz za zasługi na rzecz rozwoju nauki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwukrotny laureat nagrody indywidualnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody Prix Jean-Paul II Europe Chrétienne, Medalu PWST.

Prof. Jacek Popiel jest 21 doktorem honorowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

MK, źródło: UJK

Dyskusja (0 komentarzy)