Aktualności
Życie akademickie
30 Stycznia
Opublikowano: 2018-01-30

Rektor WSPiA Honorowym obywatelem Miasta Rzeszowa

Profesor Jerzy Posłuszny, rektor i twórca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, dołączył do grona 55 Honorowych Obywateli Miasta Rzeszowa. Wręczenie tytułu przyznanego przez Radę Miasta Rzeszowa odbyło się 20 stycznia podczas obchodów 664-lecia lokacji Miasta Rzeszowa. Prof. Posłuszny został wyróżniony m.in. za działalność naukową i wspieranie rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego.

Gala obyła się w Filharmonii Podkarpackiej i zgromadziła wielu znamienitych gości. Uroczystość rozpoczął recital pochodzącego z Rzeszowa pianisty Macieja Skarbka oraz krótki wykład przypominający historię miasta przedstawiony przez Andrzeja Szymanka, dyrektor II LO w Rzeszowie. Główną częścią uroczystości, było jednak wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa. Z rąk Prezydenta miasta Tadeusza Ferenca oraz przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Deca otrzymali go prof. Jerzy Posłuszny oraz Marta Półtorak, współwłaścicielka Marma Polskie.

Wręczając odznaczenia prezydent Tadeusz Ferenc podkreślił, że budowniczy Rzeszowa dali solidny fundament pod obecny wizerunek miasta – rozwijającego się, świadomego swoich atutów, bezpiecznego i przyciągającego inwestorów, turystów i nowych mieszkańców. Prestiż Rzeszowa wzmacniały osobistości związane z tym miastem. A wśród nich właśnie honorowi obywatele – mówił prezydent Rzeszowa.

Laudację dla prof. Posłusznego wygłosił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta. –W ciągu dwóch dekad prof. Posłusznemu udało się stworzyć silny i liczący się ośrodek prawniczy w Polsce. Obecnie WSPiA kształci na czterech kierunkach: administracja, zarządzanie, bezpieczeństwo wewnętrzne i prawo. Są to jedne z najlepszych kierunków studiów nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce. Prof. Jerzy Posłuszny ma też wiele zasług w tworzeniu i organizacji przedsięwzięć o skali międzynarodowej, pokazujących Rzeszów jako prężny ośrodek akademicki.

Po odczytaniu laudacji wręczone zostały statuetki z figurą Jana Pakosławica (założyciela Rzeszowa), pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Głos zabrali także nowi Honorowi Obywateli Miasta Rzeszowa.

Znalezienie się w gronie 57 znamienitych osobistości, które otrzymały tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa to zaszczyt, który niesie ze sobą nie tylko przywilej, ale także zobowiązania – mówił podczas uroczystości prof. Jerzy Posłuszny. – Proszę pamiętać, że nasze miasto przez wiele osób z odrobiną zazdrości postrzegane jest jako nowoczesne i szybko rozwijające się. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że hasło reklamowe „Rzeszów – stolica innowacji” jest jak najbardziej aktualne.

Rektor WSPiA dodał, że ten tytuł jest także docenieniem tego, że udało mu się zbudować dobrą i nowoczesną uczelnię niepubliczną o profilu akademickim. – Warto tu wspomnieć o innowacyjnych sposobach nauczania oraz sprawdzania wiedzy, które wdrażamy w naszej uczelni. O szczegółach nie będę teraz opowiadać, bo zajęłoby to dużo czasu. Chcę jednak powiedzieć, że w edukacji naszych studentów kierujemy się myślą Heraklita, który już w IV wieku. p.n.e. mówił, że „Nauczać, to rozniecać ogień, a nie napełniać puste wiadro” – tłumaczył prof. Posłuszny.

Rektor WSPiA podziękował również swoim współpracownikom, bez których WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa nie rozwijałaby się tak jak teraz.

Przemysław Pawlak

Dyskusja (0 komentarzy)